Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVítězná křídla dokroužila. Zemřel Boleslav Povolný

Vítězná křídla dokroužila. Zemřel Boleslav Povolný
30.11.2018 08:10

V roce 2001 byla na zámku Plumlov otevřena výstava Vítězná křídla, která více než tisíci snímky a obrázky mapuje slavnou historii čs. letectva. Seznámilo se s ní už více než 80 tisíc návštěvníků z celého světa. Duchovním otcem výstavy byl Boleslav Povolný z Plumlova. Muž, který zasvětil život létání a letecké historii, v minulých dnech zemřel.

Boleslav Povolný působil více než 30 let v služebním zařazení pilot, učitel létání (včetně nadzvukových letounů a dopravních letounů) a zkušební pilot. Kromě zkušebních letů na různých typech letounů s proudovými motory ve Výzkumném ústavu prováděl v letecké továrně AERO Vodochody zkušební lety s prototypy X 09, X 10 a X 11 letounu L-39. Jeho koníčkem byla letecká historie.

Díky jeho neúnavné práci našli klid ve vlastní zemi i ti, kdo své životy položili právě při její obraně. V roce 1945 bylo dovezeno do Československé republiky 302 uren s prstí z hrobů padlých čs. letců ve druhé světové válce. Urny byly po roce 1989 nalezeny ve skladišti a identifikovány až v roce 1991. V roce 1998 byl na městském hřbitově v Prostějově slavnostně odhalen památník, ve kterém je symbolicky uloženo 157 uren.

Poslední rozloučení s mistrem oblohy a člověkem, který měl leteckou historii v srdci, se koná v pátek 30. listopadu ve 14 hodin ve smuteční obřadní síni v Brněnské ulici v Prostějově.

Čest jeho památce. (ber)

Foto: ber


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce