Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVíte, co znamenají svíce na adventním věnci?

Víte, co znamenají svíce na adventním věnci?
30.11.2014 08:21

Tradičním symbolem adventu je adventní věnec, který má v různých oblastech různou podobu. V České republice (a v katolických zemích) nejčastěji se čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové (modré) a jedna růžová. Fialová či modrá barva symbolizují pokání, ztišení a čekání. Tradice zapalování svíček na věncích přímo vychází ze židovské tradice zapalování osmi svící o svátcích zvaných Chanuka. Mimochodem, dnes už na fialové barevnosti svící až tak moc netrváme.

Dříve byly věnce zavěšovány na stuhách, v poslední době jsou především kladeny na stůl, ale také věšeny na dveře. Zapalování stále většího počtu svící vyjadřuje stupňující se očekávání a radost. Na první adventní neděli zapalujeme první svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou svíčku, tzv. betlémskou, která znamená lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

Na třetí adventní neděli zapalujeme svíci tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.

Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj.

V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují také jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Označení železná neděle je umělé, v lidové tradici se tradovala pouze bronzová, stříbrná a zlatá.

Pokud jste náhodou pořízení adventního věnce zmeškali, podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat. Zjistíte, že výroba některých adventních "věnců" není nijak složitá. A třeba k tomu ani nebudete potřebovat kulatý korpus ani chvojí. Stačí talíř, podnos či tác (a dokonce nemusí být ani kulatý), nebo svazek proutí, drobné ozdoby, ale i papír, sláma či stuhy, ale hlavně fantazie.

Ať už bude váš adventní veněc z obchodu či to bude výsledek práce vašich šikovných rukou, pamatujte na jedno. Nenechávejte na něm svíčky hořet bez dozoru. Krásné adventní týdny. (ok)

Zdroj: Wikipedia, foto internet

Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci? Víte, co znamenají svíce na adventním věnci?

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce