Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVíkend ve znamení opilých řidičů

Víkend ve znamení opilých řidičů
02.07.2019 06:31

Za víkend od pátku 28. června do pondělí 1. července 2019 přistihli policisté jenom na Prostějovsku celkem 13(!) řidičů pod vlivem alkoholu a jednoho pod vlivem jiných návykových látek.

Kokain, opiáty nebo marihuana

Řidičem přistiženým při řízení pod vlivem jiných návykových látek byl šestatřicetiletý muž, kterého v automobilu typu Toyota Avensis v pátek v 17:20 hodin kontrolovali policisté obvodního oddělení Prostějov 2 v centru obce Dubany. Orientační zkouška na přítomnost jiných návykových látek byla pozitivní na látky cocain/opiáty. Muž přiznal, že předchozího dne večer vykouřil dvě cigarety marihuany a dobrovolně se podrobil odbornému lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Policisté na místě zadrželi jeho řidičský průkaz. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za ten mu hrozí pokuta od 2,5 do 20 tisíc korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku.

Cyklisté

Nejvyšší hodnoty při dechových zkouškách policisté zjistili u cyklistů. Nejvíce nadýchal osmačtyřicetiletý muž kontrolovaný v Žárovicích, v neděli v poledne. Tomu přístroj změřil hodnotu 2,6 ‰ alkoholu v dechu. Užití alkoholu muž před jízdou přiznal a uvedl, že od sobotního večera do nedělního dopoledne popíjel alkohol, ale přesné množství není schopen uvést.

V sobotu 26. června 2019 v 16:20 hodin kontrolovali dopravní policisté dvaapadesátiletého cyklistu v Rumunské ulici v Prostějově. Ten nadýchal 2,46 ‰ alkoholu v dechu a přiznal vypití tří piv během dopoledne.

Jen o málo méně ve stejný den v 18:40 hodin nadýchal dvaadvacetiletý cyklista při kontrole v ulici Novosady v Němčicích nad Hanou. Tam u něho policisté změřili hodnotu 2,42 ‰ alkoholu v dechu. Muž přiznal vypití pěti piv a šesti odlivek třiapadesátiprocentní slivovice během dopoledne před jízdou.

Posledním cyklistou přistiženým při řízení pod vlivem alkoholu byl třiapadesátiletý muž jedoucí v neděli tři minuty po třetí hodině v noci Smržickou ulicí v Držovicích. Po dechové zkoušce s výsledkem 1,81 ‰ alkoholu v dechu se k požití alkoholu před jízdou přiznal.

Všichni uvedení cyklisté jsou pro své jednání podezřelí z přestupku podle zákona o silničním provozu, za který jim hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun.

Trestné činy

U tří řidičů motorových vozidel policisté s ohledem na změřené hodnoty zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky s trestní sazbou odnětí svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Prvním byl jednadvacetiletý řidič Renaultu kontrolovaný v sobotu v 1:23 hodin na komunikaci z Prostějova do Mostkovic. Dechovými zkouškami u něho policisté změřili hodnoty 1,34 a 1,38 ‰ alkoholu v dechu. Muž přiznal vypití šesti piv během předchozího večera.

V sobotu po osmnácté hodině kontrolovali němčičtí policisté v Klenovicích na Hané osobní automobil Renault Megane a jeho osmatřicetiletého řidiče. Muž jevil zjevné známky ovlivnění, které se poté potvrdilo i provedenými dechovými zkouškami. Ty ukázaly hodnoty 1,67 a 1,77 ‰ alkoholu v dechu. Tento řidič přiznal vypití pěti piv před jízdou.

Třetí trestní řízení policisté zahájili po silniční kontrole provedené v pondělí 1. července 2019 asi půl hodiny po půlnoci na komunikaci mezi Kostelcem na Hané a Prostějovem. Sedmapadesátiletému řidiči Renaultu Clio tam při kontrole naměřili hodnoty 1,71 a 1,84 ‰ alkoholu v dechu. Muž přiznal vypití 0,7 litru vína během předchozího večera.

Přestupky u řidičů motorových vozidel

Dalších sedm řidičů motorových vozidel je pro jízdu pod vlivem alkoholu podezřelých z přestupku podle zákona o silničním provozu. Jsou jimi:

· jednatřicetiletý řidič Seatu, kontrolovaný v pátek po sedmnácté hodině v Suchdole (0,24 a 0,27 ‰ alkoholu v dechu),

· jednatřicetiletý řidič kontrolovaný v sobotu v 8:29 hodin v Mostkovicích (0,2 a 0,18 ‰ alkoholu v dechu),

· sedmdesátiletý řidič Citroënu, kontrolovaný v sobotu v 14:40 hodin v obci Stražisko (0,13 ‰ alkoholu v dechu),

· osmačtyřicetiletý řidič mopedu Babeta, kontrolovaný v sobotu v 15:17 hodin v obci Čelčice (0,55 a 0,56 ‰ alkoholu v dechu),

· jednačtyřicetiletý řidič Fordu, kontrolovaný v neděli v 11:22 hodin v obci Vrchoslavice (0,44 a 0,47 ‰ alkoholu v dechu),

· pětapadesátiletý řidič z Kroměřížska, kontrolovaný v neděli ve 21:30 hodin v obci Nezamyslice (0,28 a 0,22 ‰ alkoholu v dechu),

„Všem uvedeným řidičům policisté na místě zakázali další jízdu a zadrželi celkem šest řidičských průkazů. Potírání řízení pod vlivem alkoholu je jednou z priorit Policie ČR pro tento rok, proto se na tuto problematiku budou policisté územního odboru Prostějov zaměřovat i nadále po celou dobu letních prázdnin," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Ilustrační foto: PČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce