Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVětší Koupelky, nebo „aquapark“ z lázní?

Větší Koupelky, nebo „aquapark“ z lázní?
29.08.2013 17:22

Prostějov – Nářky, že prostějovskému aquaparku chybí pořádný bazén pro plavce, jsou staré jako tato plovárna sama. Letošní zoufalý boj o čtvereční centimetry ve zdejších nerezových bazénech jim dodal na naléhavosti více než kdykoli před tím. Prostějov potřebuje pořádné koupaliště nebo alespoň ještě jednu funkční plovárnu. O tom panuje shoda i na radnici. Vyřeší to padesátka v Krasicích, koupaliště v Kostelecké nebo rozšíření městských lázní po vzoru vyškovského aquaparku? To ani po letech debat nedokáže nikdo jasně říct. K jaké variantě se přikláníte vy, naši čtenáři? Můžete hlasovat v anketě.

Výjimečně teplé léto přivedlo letos do prostějovského aquaparku sedmdesát šest tisíc lidí. Po letech opravdu vydařená sezona. Návštěvníků však mohlo být daleko víc. Velká část Prostějovanů totiž vyrazila za koupáním jinam, protože se chtěla vyhnout tlačenici na trávě a přeplněným bazénům, kde byla v horkých dnech doslova hlava na hlavě. Ve vodě se dalo jen tak postávat a sledovat teenagery, zda se vám zrovna nechystají skočit na záda.

Stesky, že aquapark v Krasicích je malý, zaznívají už od roku 2006, kdy vznikl. Myšlenka, že se jednou rozroste, například o léta skloňovaný padesátimetrový bazén, přitom stále žije. Představitelé radnice tvrdí, že téma je pořád na stole. Ve hře je ovšem i varianta rozšíření městských lázní po vzoru aquaparku ve Vyškově a teoreticky i stavba nového koupaliště za velodromem v Kostelecké.

Expert: Klasická padesátka by netáhla

Doplnění areálu aquaparku o klasický padesátimetrový bazén nepovažuje expert na stavby moderních koupališť za dobré řešení. „V obyčejné padesátce by plavalo jen pár lidí. Z hlediska provozních nákladů by se neuživil, marketinkově se od takových záměrů upouští,“ tvrdí Petr Ševela, ředitel divize aquaparků, bazénů a bazénových technologií společnosti Centroprojekt Zlín.

Za vhodnější variantu, jež by uspokojila ty, kteří si chtějí jen zaplavat, a současně splňovala nároky na moderní koupaliště, považuje například obdobně velký vlnový bazén s vodními atrakcemi pro děti. „Jeho obvyklé rozměry jsou padesát krát patnáct metrů a rozhodně by nestál tolik, jako klasický bazén vyhrazený jen pro plavání,“ říká Ševela s tím, že plavci by nepřišli zkrátka, protože umělé vlnobití lze podle potřeby načasovat. Podle základního vzorce, který poskytl, by se cena takového vlnového bazénu i s technologií pohybovala někde pod dvaceti miliony. Připomeňme, že celý prostějovský aquapark přišel na téměř čtvrt miliardy, přičemž jej město stále splácí. Každý rok na to vydá z rozpočtu asi 26 milionů.

„Město má u aquaparku k dispozici velký pozemek a dvacet milionů zas není tak vysoká částka. V areálu je navíc zázemí,“ míní náměstek primátora Jiří Pospíšil (ODS), podle něhož je reálné, že město v Koupelkách velký bazén v budoucnu vybuduje. Připomíná, že o tom z pozice radního a zastupitele mluvil už před dvěma lety. „Stále je toto téma na stole, průběžně o něm diskutujeme. Stávající koupaliště v Prostějově kapacitně nestačí. Situace je taková, že na obnovu plovárny v Kostelecké jsme nezískali dotaci a koupaliště ve Vrahovicích potřebuje nutně rekonstrukci. K tomu už několik let nelze počítat s plumlovskou přehradou,“ shrnul.

O reálných možnostech případné investice do rozšíření aquaparku se však Jiří Pospíšil nijak konkrétně nezmínil. Jen nepřímo naznačil, že nefiguruje na předních místech v seznamu. „Právě sestavujeme rozpočet a stanovujeme priority. Jako prvořadou věc vidím stavbu multifunkčního centra v bývalých jezdeckých kasárnách, je to věc, kterou prosazuji,“ konstatoval náměstek primátora.

S plaveckými dráhami...

Investici do velkého bazénu považuje za rozumnou představitel opozice v prostějovském zastupitelstvu Aleš Matyášek (TOP 09). S názorem, že aquapark postrádá funkci rekreačního plavání, souhlasí, ale na věc se dívá i optikou trenéra plavců a předsedy plaveckého oddílu TJ Prostějov. „Byl bych rád, kdyby se takový otevřený bazén dal využít nejen pro rekreaci veřejnosti, ale i k tréninkům a plaveckým soutěžím. Když byla ještě v plánu výstavba koupaliště v Kostelecké, požadovali jsme, aby mělo soutěžní parametry. Tento projekt je ale zatím u ledu,“ podotkl Matyášek.

Myšlenku rozšíření aquaparku ovšem podporuje i za předpokladu, že by nakonec požadavkům sportovců nevyhovoval. „Podstatně by se tím zvýšila jeho kapacita, což je samo o sobě zásadní důvod,“ řekl s tím, že diskusi o dalším koupališti pro Prostějovany se snažil oživit už před několika lety a netuší, zda se ji znovu podaří dostat na pořad dne.

Šanci, že se debata na úrovni vedení města rozproudí v dohledné době natolik, aby přinesla výsledky v podobě dotažených záměrů, nezvyšuje ani vyjádření primátora Prostějova Miroslava Pišťáka (ČSSD). „Nejde jen o to, zda doplnit aquapark o větší, řekněme padesátimetrový bazén, ale především o to, jestli Prostějov potřebuje ještě nějaké další koupaliště. Podle mého názoru ano, ale netroufám si odhadnout, jak diskuse na toto téma dopadne. S přihlédnutím k tomu, že si lidé ve městě mohou venku zaplavat jen ve Vrahovicích a revitalizace přehrady trvá už i na můj vkus hodně dlouho, je však taková diskuze na místě,“ přiznává Miroslav Pišťák.

Před rozšířením areálu v Krasicích prý dává osobně přednost variantě nové, obyčejné plovárny v Kostelecké ulici. „Mám ovšem jen jeden hlas,“ naznačil, že názor rady není v tomto ohledu jednotný.

Po vzoru Vyškova

Ve hře je navíc ještě jedno řešení. „V souvislosti s otázkou hledání vhodné lokality se bavíme i o poměrně čerstvém návrhu, který počítá s využitím místa za městskými lázněmi,“ zmínil se Pišťák. Venkovní rekreační nádrž na zahradě by byla propojená s krytým bazénem, podobně jako je tomu v aquaparku ve Vyškově, kam Prostějované s oblibou zajíždějí od jara do podzimu.

„Provoz městských lázní by byl pak celoroční. Neměli bychom prázdninovou přestávku a aquaparku by se odlehčilo,“ nechal se slyšet ředitel Domovní správy v Prostějově Vladimír Průša, který patří k zastáncům zmíněného návrhu. O přístavbě bazénu v Koupelkách si naopak myslí, že by byla příliš drahá investičně i provozně: „Kvůli deseti patnácti tropickým dnům, kdy je v aquaparku opravdu narváno, by se stavba padesátimetrového bazénu nevyplatila.“ (das)

Ilustrační foto: archiv

Anketa: Uvítali byste rozšíření aquaparku o velký bazén nebo jste pro rozšíření lázní, případně stavbu nového koupaliště v Kostelecké? Hlasovat můžete zde. O tom, jaké řešení považujete za nejlepší, nejekonomičtější a proč, se můžete rozepsat v komentáři pod článkem...


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce