Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVeřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2019

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2019
29.04.2019 07:51

Letošní již 14. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa se uskuteční 2. května ve 21 městech České republiky. V roce 2019 se k akci nově připojují Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. Ve všech městech čtení zahájíme ve 14.00. Nejdéle se bude číst v Praze a v Brně, a to do 17:00 hodin. Záštitu nad letošní akcí přijali velvyslanec státu Izrael v ČR J. E. Daniel Meron a ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

Jádrem akce je maraton čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války. „Zapojit se do čtení jmen obětí může každý – akce je určena široké veřejnosti. Hojně se do čtení jmen zapojují nejen pamětníci a přeživší koncentračních táborů a jejich potomci, ale též mladí lidé, někdy i celé školní skupiny. Velice nás těší, že se každý rok k veřejnému čtení přidávají nová města,“ popisuje veřejné čtení jmen obětí holocaustu Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Seznamy na čtení jmen vycházejí z Databáze obětí, která je dostupná na portálu www.holocaust.cz a kterou vytvořil a spravuje Institut Terezínské iniciativy.

Veřejné čtení jmen probíhá v Praze každoročně od roku 2006. V roce 2014 se akce začala rozšiřovat i do dalších měst. Jedním z prvních bylo Brno. V témže roce se začala číst i jména lidí, kteří byli zavražděni pro svůj romský původ. Rozšiřování Veřejného čtení jmen obětí do dalších měst je výsledkem aktivity tamních pořadatelů. Ať už to jsou židovské obce, městské úřady, místní muzea, knihovny, pedagogové či dobrovolníci. Ve většině míst navazuje tato akce na stávají projekty. V jednotlivých městech jsou čtena také jména obětí z daného regionu. Posledním městem, které se akci letos připojilo, jsou Poděbrady, kde budou jména obětí číst studenti zdejších škol. Akce zde bude zakončena sázením růže na paměť obětí studenty Hotelové školy.

V Prostějově Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa bude probíhat na náměstí T. G. Masaryka, před budovou muzea, a to od 14:00 do 15:30. Každý, kdo přijde, obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Jména pak může dle svého uvážení veřejně přečíst. Každý návštěvník zároveň obdrží informační materiály.

Na čtení jmen v Praze přislíbili účast velvyslanec státu Izrael J. E. Daniel Meron, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, rektor Univerzity Karlovy Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, bývalý ministr kultury Daniel Herman, velvyslanec Francie J. E. Roland Galharague, velvyslanec Rakouska J. E. Dr. Alexander Grubmayr, velvyslanec Německa Dr. Christoph Israng a další. Akce se pravidelně účastní i členové Terezínské iniciativy, mezinárodního sdružení bývalých vězňů terezínského a lodžského ghetta z českých zemí (a jejich přímých potomků), aby si připomněli své příbuzné, kteří pronásledování za druhé světové války nepřežili. Pražské čtení jmen se koná za podpory Městské části Praha 3 a celorepublikově akci podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

(Zdroj Tereza Štěpková, ředitelka, Institut Terezínské iniciativy, www.terezinstudies.cz)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce