Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVelkorysý dar doprovázelo dojetí a vzpomínky

Velkorysý dar doprovázelo dojetí a vzpomínky
29.07.2011

Prostějov - „Jsem šťastná. Můj manžel Prostějov hrozně miloval a tento obraz byl jeho zamilovaný. Proto jsem cítila povinnost ho městu darovat a Prostějovanům, kteří ho neznají, dát ve známost," svěřila se dnes na radnici u čerstvě instalovaného díla „Na vraku Anagny" Libuše Doleželová, choť zemřelého významného malíře a prostějovského rodáka Aloise Doležela.

Devadesátiletá paní byla s umístěním díla v předsálí kanceláře starosty velice spokojená: „Manžel maloval vždycky v noci pod žárovkami, takže jeho obrazy lépe vyniknou při umělém světle."

anagnaRozměrná olejomalba prošla v poslední době rukama Františka Spáčila z Muzea Prostějovska, který ji restauroval. „Obraz je tak čistý, že ho skoro ani nepoznávám. Od jeho vzniku v roce 1924 se s ním nic nedělalo. Ohromně prokoukl. Je krásný, mám velkou radost," nechala se slyšet malířova vdova. Na otázku, proč zvolila jako dar právě Anagnu, odpověděla: „Manžel maloval hodně velká plátna, a co já s ním? U mě by nevynikl, sotva by se vešel."

Vitální dáma zavzpomínala také na období, kdy svého budoucího manžela poznala jako profesora na dívčím gymnáziu v Prostějově: „Ve škole maloval někdy celou noc v kabinetě. Ráno přišel na hodinu kreslení, skoro ještě spal, prohrábl si kučery, zapsal do třídní knihy, zadal nám nějakou práci a šel zase pokračovat v malování."

Obraz visící na veřejném a důstojném místě na radnici bude návštěvníkům na očích, a to nejen během hodových prohlídek, které vedou zasedací místností, přes zelený a červený salonek.

obrazMožná nezůstane jen u jednoho díla Aloise Doležela, město má ve svém majetku ještě několik jeho obrazů (na snímku). Během diskuse před instalovaným obrazem zazněla i myšlenka výhledově v Prostějově vytvořit ucelenou pamětní síň. „Některé věci však musí postupně dozrát," naznačil starosta.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce