Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVegetace přerůstá přes hlavu, žaluzie hrozí utržením

Vegetace přerůstá přes hlavu, žaluzie hrozí utržením
31.10.2011

Prostějov - Nejrušnějším místem hned po náměstí TGM je vnitřní okruh města. Denně po něm projdou stovky chodců a přejedou tisícovky řidičů. Mohou si tak všimnout „pralesa", který se vzmáhá na chodníku podél jedné z budov na Újezdě. Rostliny tam už přerostly výšku člověka. Nad hlavou pak trčí uvolněné žaluzie.

„Zeleň mám ráda a čím víc je jí ve městě, tím líp. Ale v tomto případě nejde o okrasný keř. Bují tady plevel, protože se o budovu nikdo nestará. Když fouká vítr, cloumá uvolněnými žaluziemi. Člověk aby měl strach, jestli mu nespadnou na hlavu," postěžovala si mladá žena tlačící kočár s dítětem. Zmíněný objekt sloužil v minulosti jako školní jídelna a poté jako detašované pracoviště Základní umělecké školy, kam docházeli žáci do výtvarného oboru.

.A.S.A. zasáhnout nemůže

Úvaha, že o čistotu a pořádek ve městě se na základě dohody prostějovské radnice stará společnost .A.S.A., je správná. Má však určitou mez. Ne vše, co se zdá být na chodníku, může firma udržovat. Přebujelá flóra totiž nevyrůstá z chodníku, ale z prostoru pod mřížemi. A tam už pravomoc společnosti .A.S.A. nesahá. „Mříže a větrací prostor pod nimi jsou součástí nemovitosti. Naše společnost má na starosti městský majetek, do soukromého majetku nemáme přístup, takže ani do větracích šachet," vysvětlila jednatelka společnosti .A.S.A. Iveta Jurenová.

Došlo k prodlevě

Budova na Újezdu číslo 23 patřila městu. V roce 2010 byla prodána společnosti D&T company. Ani po roce to ale nevypadá, že by s ní měla nějaké úmysly. Podařilo se nám spojit se zástupcem firmy. „V objektu se mají rozjíždět stavební práce, kvůli podané žádosti ale došlo k prodlevě. Podle počasí začnou úpravy brzy nebo nejpozději na jaře, to už by mělo být vše v pořádku," uvedla jednatelka společnosti Helena Hermanová s tím, že o žádných stížnostech neví.

Existuje postih?

Přebujelá vegetace, i když lidem začíná ubírat místo na chodníku, není postižitelná jako třeba trestný čin či přestupek. Nepředstavuje ani hrozbu, takže město nemá žádné páky, jak majitele k odstranění přinutit. Zákon o obcích ale jisté možnosti přeci jen skýtá. Za narušení vzhledu obce neudržováním čistoty a pořádku na svém pozemku by mohla být právnické osobě uložena pokuta do padesáti tisíc korun. V historii Prostějova se to zatím nestalo. „Nemám informaci o tom, že by náletová zeleň rostoucí z chodníku nebo domu byla někdy posouzena jako narušení vzhledu obce a uložena pokuta," poznamenala mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Ale co když prudší vítr utrhne žaluzie?

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce