Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVěděli jste to?

Věděli jste to?
31.01.2015 08:07

Dnes je 31. ledna. Je sobota a poslední den prvního měsíce roku 2015. V roce 1915, v první světové válce, Německo použilo nervový plyn proti Rusům. V té druhé světové 31. ledna 1943 Jižní skupina 6. armády polního maršála Friedricha Pauluse u Stalingradu kapitulovala a o rok později se ve stejný den americké síly vylodily na Marshallových ostrovech. V roce 1958 vypustily Spojené státy svou první družici Explorer 1 do vesmíru, v roce 1966 vystartovala LUNA 9 - první sonda, která měkce přistála na Měsíci.

A kalendárium osobností? Docela bohaté. V roce 1785 se narodila Magdalena Dobromila Rettigová, buditelka, spisovatelka, autorka kuchařek, básní, divadelních her a krátkých próz, v roce 1872 se narodil americký spisovatel a autor dobrodružných románů Zane Grey. Dne 31. ledna 1933 zemřel anglický prozaik a nositel Nobelovy ceny John Galsworthy a v roce 1935 se narodil japonský spisovatel Kenzabudó Óe, který později rovněž získal Nobelovu cenu.

Kromě toho, že má dnes svátek Marika, je dnešní den také Světovým dnem pomoci malomocným. A pranostika říká, že svítí-li na svatého Virgila slunce, čeká jaro nedaleko.

Uvidíme, jak to dopadne, v každém případě vám přeji hezkou sobotu. (ok)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce