Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVěděli jste?

Věděli jste?
28.02.2015 07:56

Dnes je 28. února, poslední den tohoto měsíce. V tento den v roce 1621 po porážce českého stavovského povstání se drážďanským akordem vzdali slezští stavové králi Ferdinandovi II. V roce 1882 byla Karlo-Ferdinandova univerzita rozdělena na českou a německou část a v roce 1914 byl zahájen provoz osobní elektrické tramvaje v Košicích. V roce 1983 byl po jedenácti sezonách odvysílán poslední díl amerického seriálu M*A*S*H.

V kalendáriu osobností jsem tentokrát nešla nijak daleko. V roce 1834 se narodil anglický barytonista Charles Santley, v roce 1865 britský básník Arthur Symons, v roce 1901 americký kvantový chemik a biochemik, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1954, Linus Pauling. V roce 1912 se narodila milenka Benita Mussoliniho Clara Petacci a v roce 1936 zemřel Charles Jules Henri Nicolle, francouzský lékař, nositel Nobelovy ceny z roku 1928 za práce o skvrnitém tyfu.

Svátek má dnes Lumír. Pranostika pro dnešní den vzpomíná na svatého Romana s tím, že „je-li na svatého Romana jasno, bude hojná úroda“.

Užijte si hezkou sobotu. (ok)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce