Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV soutěži Památka roku 2019 je krajským vítězem Národní dům Prostějov

V soutěži Památka roku 2019 je krajským vítězem Národní dům Prostějov
01.02.2020 08:50

Prostějov bodoval v prvním kole soutěže s rekonstrukcí Národního domu. Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy - budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru. Hodnoceny mohou být např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, brownfield, veřejný prostor, park. Město Prostějov nominovalo zrekonstruovaný Národní dům.

Soutěž Památka roku 2019 má dvě kategorie: : menší (rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH) a velké (rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH) – zde bodoval Prostějov. Soutěž je dvoukolová.

„Ve středu proběhlo první kolo, kde o vítězných projektech v kraji a postupu do druhého kola rozhodla krajská sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s účastí zástupce Asociace krajů ČR a Národního památkového ústavu. O krajském vítězi hlasovali přítomní členové Sdružení za Olomoucký kraj. Jsme opravdu šťastní, že členové vybrali právě náš zrekonstruovaný Národní dům. Postupujeme tak do druhého, tedy celostátního kola,“ netajila radost náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Ve druhém kole rozhoduje o vítězných objektech v soutěži celostátní komise složená ze zástupců Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s účastí zástupce Asociace krajů ČR a Národního památkového ústavu.

Cena vítězům bude předána na Konferenci Sdružení ve čtvrtek 26. března 2020 v Jihlavě.

Cena pro celkové vítěze sestává: a) z uměleckého artefaktu, b) v 1. kategorii z finanční odměny vlastníkovi ve výši 50 000 Kč, v 2. kategorii z finanční odměny vlastníkovi ve výši 100 000 Kč, c) dále budou odměněni i krajští vítězové v každé kategorii – cena v hodnotě 5 000 Kč.

Více informací na http://www.historickasidla.cz/cs/soutez-pamatka-roku-2019/.

(Zdroj: MMPv)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce