Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV Prostějově se rozjíždí projekt sdílené kanceláře

V Prostějově se rozjíždí projekt sdílené kanceláře
04.11.2018 08:17

Pracujete doma a chybí vám kontakt s dalšími lidmi nebo potřebujete občas jednat s klientem a kavárna vám neposkytuje tolik soukromí pro důležité jednání? Pak můžete využít pronájem stolu nebo rovnou zasedací místnosti, které nabízí nový projekt sdílené kanceláře. Do života jej v Prostějově uvádí programátor Tomáš Látal. O Prostěworku jsme si s ním krátce povídali.

Co tě k nápadu sdílené kanceláře přivedlo?

Postupně jsem přešel ze zaměstnání na volnou nohu a najednou jsem mohl pracovat odkudkoliv. Po roce stráveném v domácí kanceláři začalo být domácí prostředí poněkud stresující. Chyběl mi kontakt s kolegy, možnost sdílení myšlenek nebo jenom takové to obyčejné povídání u kávy. Stejně tak mi přestaly vyhovovat pracovní schůzky v restauracích a kavárnách, kde je zas naopak až příliš velký provoz a obsluha se vás neustále ptá, jestli máte všechno a nechcete si objednat. Pronajmout si samostatnou kancelář by většinu těchto problémů nevyřešilo, a tak jsem se rozhodl zkusit v Prostějově rozběhnout projekt sdílené kanceláře.

Je to tvůj nápad, nebo funguje i jinde?

Systém sdílené kanceláře (coworkingu) funguje po celém světě a i v České republice je přes 70 coworkingových center, a to jak v Praze, Brně nebo Ostravě, tak i v menších městech, například v Táboře, Havlíčkově Brodu i v sousedním Přerově.

Co byl největší problém?

Nejtěžší bylo sehnat odpovídající prostory. Mnozí pronajímatelé se projektu sdílení zalekli, hodně nemovitostí nevyhovovalo buď velikostí, cenou nebo polohou. Kanceláře v Holubím domě v Dukelské bráně jsou skvělé. Jsou umístěny přímo v centru Prostějova, kam se dá jednoduše dostat a kde lze snadno zaparkovat. Navíc je pan majitel z projektu sdílené kanceláře nadšený a vychází nám hodně vstříc.

Co to vlastně sdílená kancelář je?

Jde o krátkodobý pronájem místa u stolu, kam si přinesete notebook a můžete nerušeně pracovat. Nemusíte se starat o úklid nebo ostatní provozní záležitosti ani pořizovat drahé kancelářské vybavení. K dispozici tak máte tiskárnu s možností skenování, kávovar, projektor a ostatní drobné kancelářské potřeby. Prostě vše, co potřebujete k práci. Místo si lze pronajmout na libovolně dlouho - třeba na celý měsíc, na pár dnů v týdnu nebo jen na jednu hodinu. Důležité ale je, že ve sdílené kanceláři potkáte stejně naladěné lidi kteří vám mohou ve vašem podnikání pomoci.

Je možné ještě nějaké další využití těchto prostor?

V hlavním prostoru je k dispozici osm pracovních míst, ale dá se přeskládat tak, že je možné z něj udělat malou přednáškovou místnost pro zhruba 20 lidí. Lze zde pořádat semináře, různé tématické dílny a přednášky. Kromě hlavního prostoru aktuálně dokončujeme samostatnou zasedací místnost pro 4 osoby nebo klidné části na opravdu soustředěnou práci.

Kolik přijde hodina pronájmu a je již otevřeno?

Aktuálně běží zkušební provoz, kdy po domluvě může přijít zdarma kdokoliv. Chceme, aby nám lidé pomohli takzvaně vychytat mouchy a řekli nám, co nám ještě chybí doladit a co jsme přehlédli nebo nedomysleli. Předběžně počítáme s cenou okolo 40 korun na hodinu s tím, že při delším pronájmu bude cena mnohem nižší. Určitě bychom nechtěli být dražší než pronájem kanceláře v okolí.

Aktuality kolem projektu mohou čtenáři sledovat na facebookové stránce https://www.facebook.com/prostework. „Spustili jsme také webové stránky www.prostework.cz, které budeme postupně doplňovat informacemi o tarifech a akcích. A vůbec nejlepší je domluvit se a osobně přijít na den na zkoušku," dodává Tomáš. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce