Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV příštím roce nás čeká zázračné nebe

V příštím roce nás čeká zázračné nebe
26.12.2019 07:59

Hned několik výjimečných úkazů nám nabídne v roce 2020 noční obloha. Hned v lednu to budou padající Kvadrantidy a také zatmění Měsíce.

Maximum meteorického roje Kvandrantidy vrcholí v noci ze 3. na 4. ledna, kdy můžete vidět až  110 meteorů za hodinu.  10. ledna nás čeká polostínové zatmění Měsíce. Sledovat jej můžete  ve 20 hodin a 10 minut.

Nepřehlédnutelná Venuše nás bude na obloze provázet po většinu roku. V prvních měsících roku ji najdeme na večerní obloze nad jihozápadem, kdy bude  v roli Večernice.  V létě se pak přesune na ranní oblohu jako Jitřenka svítící velmi silně na východě před východem Slunce. 

Prázdniny - červenec a srpen - budou patřit největším planetám Sluneční soustavy. Jupiter i Saturn se v červenci dostanou do tzv. opozice se Sluncem a budou tak zároveň nejblíže k Zemi. Obě planety budou o prázdninách vidět po celou noc. 21. prosince se pak k Jupiteru a Saturnu znovu vrátíme.  21. prosince 2020 dojde na večerní obloze k jejich vzácné konjunkci (úhlovému přiblížení). Planety bude dělit pouhých 6 úhlových minut, tedy pětina průměru měsíčního úplňku.  Jedná se  o úkaz  staletí - takové těsné přiblížení těchto dvou planet totiž nastalo naposledy v roce 1623 a znovu se tak stane až v roce 2080.

Kromě lednových Kvadrantid nás čekají ještě dva pravidelné meteorické roje. Nejznámější Perseidy mají očekávané maximum 12. srpna a noci kolem tohoto data se doporučují pro pozorování meteorů z tohoto meteorického roje.

Dne 4. prosince to budou Geminidy, jejichž maximum připadá přímo na půlnoc a pozorovací podmínky budou dobré, protože Měsíc bude v novu a nebude rušit svým světlem. Odhadovaný počet meteorů je až 150. 

Tak nezapomeňte a zvedněte zrak k noční obloze. Žije svým a velmi zajímavým, životem. (ber)

Foto: astro.cz


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce