Hned několik výjimečných úkazů nám nabídne v roce 2020 noční obloha. Hned v lednu to budou padající Kvadrantidy a také zatmění Měsíce.
Maximum meteorického roje Kvandrantidy vrcholí v noci ze 3. na 4. ledna, kdy můžete vidět až 110 meteorů za hodinu. 10. ledna nás čeká polostínové zatmění Měsíce. Sledovat jej můžete ve 20 hodin a 10 minut.
Nepřehlédnutelná Venuše nás bude na obloze provázet po většinu roku. V prvních měsících roku ji najdeme na večerní obloze nad jihozápadem, kdy bude v roli Večernice. V létě se pak přesune na ranní oblohu jako Jitřenka svítící velmi silně na východě před východem Slunce.
Prázdniny - červenec a srpen - budou patřit největším planetám Sluneční soustavy. Jupiter i Saturn se v červenci dostanou do tzv. opozice se Sluncem a budou tak zároveň nejblíže k Zemi. Obě planety budou o prázdninách vidět po celou noc. 21. prosince se pak k Jupiteru a Saturnu znovu vrátíme. 21. prosince 2020 dojde na večerní obloze k jejich vzácné konjunkci (úhlovému přiblížení). Planety bude dělit pouhých 6 úhlových minut, tedy pětina průměru měsíčního úplňku. Jedná se o úkaz staletí - takové těsné přiblížení těchto dvou planet totiž nastalo naposledy v roce 1623 a znovu se tak stane až v roce 2080.
Kromě lednových Kvadrantid nás čekají ještě dva pravidelné meteorické roje. Nejznámější Perseidy mají očekávané maximum 12. srpna a noci kolem tohoto data se doporučují pro pozorování meteorů z tohoto meteorického roje.
Dne 4. prosince to budou Geminidy, jejichž maximum připadá přímo na půlnoc a pozorovací podmínky budou dobré, protože Měsíc bude v novu a nebude rušit svým světlem. Odhadovaný počet meteorů je až 150.
Tak nezapomeňte a zvedněte zrak k noční obloze. Žije svým a velmi zajímavým, životem. (ber)
Foto: astro.cz
Zpět
