Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV Olomouci už provedli tisíc transplantací kostní dřeně

V Olomouci už provedli tisíc transplantací kostní dřeně
31.05.2014 08:00

Tisící transplantaci kostní dřeně provedli v těchto dnech odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jubilejním pacientem byl šestatřicetiletý Roman Weiss z Olomouce, jemuž letos na počátku roku olomoučtí lékaři diagnostikovali závažné onemocnění krvetvorby. Nyní má podstoupit transplantaci štěpu od dárce z Německa. V olomoucké nemocnici byl program transplantací zahájen v roce 1997, přičemž první pacientka žije dnes plnohodnotným životem bezmála osmnáct roků.

Transplantační program dává šanci na přežití přibližně osmdesáti procentům lidí s nejzávažnějšími onemocněními krve a krvetvorby. Úspěšnost léčby se neustále zvyšuje díky včasnější diagnostice a novým lékům. „Jestli je dárce kostní dřeně příbuzným nemocného nebo není, to dnes už v procesu léčby nehraje zásadní roli. Umíme vhodného dárce velmi přesně vytipovat. Zlepšuje se diagnostika, podpůrná léčba i naše zkušenosti. To vše hraje ve prospěch nemocného,“ uvedl Karel Indrák, přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc. Ročně je ve Fakultní nemocnici Olomouc transplantováno více než 70 pacientů.

Tisícím pacientem je mladý muž z Olomouce, u něhož olomoučtí lékaři diagnostikovali akutní myeloidní leukémii. „Chemoterapie nepřinesla očekávané výsledky, proto jsme se dohodli na transplantaci, která je pro něho jedinou šancí na vyléčení. Vhodného dárce se nám nepodařilo najít ani v rodině nemocného ani v českých registrech, našel se ovšem v německém registru dárců krvetvorných buněk. Pro pacienta i jeho rodinu to znamená novou naději,“ řekl Edgar Faber, vedoucí lékař transplantačního centra Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc.

Roman Weiss se doposud naplno věnoval manželce a dvěma dětem, měl náročnou práci a rekreačně hrál hokej a sportoval. „Na konci roku jsem se ale necítil dobře, byl jsem slabý, unavený a extrémně bledý. V polovině ledna jsem pak šel na vyšetření, a tam jsem se dozvěděl, že mám závažné onemocnění krvetvorby. Byl to obrovský šok,“ popsal pacient. V té době už s manželkou čekali třetí dítě, které se narodilo teprve před pár týdny. „Moje rodina je pro mě obrovskou podporou a také motivací. Lékařům olomoucké kliniky důvěřuji a pevně věřím, že se vyléčím a budu se moci vrátit ke svému dosavadnímu životu,“ dodal Weiss.

V České republice existuje tak jako v řadě vyspělých zemí dárcovský program kostní dřeně, který je koordinován Českým národním registrem dárců dřeně a Českým registrem dárců krvetvorných buněk. Lidí, kteří jsou zapsáni v databázi dobrovolných potenciálních dárců ochotných v budoucnu kdykoliv to bude třeba darovat a zachránit lidský život, je stále málo. (red)

Foto FN Olomouc


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce