Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV nové cukrárně vás obslouží handicapovaní. Specialitou podniku budou palačinky

V nové cukrárně vás obslouží handicapovaní. Specialitou podniku budou palačinky
10.09.2013 10:55

Prostějov - Sdružení Lipka otevře ve Vrahovicích cukrárnu, v níž najdou práci handicapovaní lidé. Sami budou péct dobroty, ale také obsluhovat hosty. Terapeutická dílna s palačinkárnou pomůže klientům Lipky k většímu osamostatnění.

„Cukrárna bude vlastně terapeutickou dílnou. Tento osvědčený postup pomůže šesti našim klientům zařadit se do běžného života a trochu více se osamostatnit. Budou v ní nejen připravovat sladké dobroty, ale také obsluhovat. Kromě kávy, čaje a zákusků nabídnou hostům i palačinky, na něž se bude cukrárna specializovat,“ slíbila předsedkyně sdružení Lipka Renata Čekalová.

Práce ve voňavé dílně by měla co možná nejvíce snížit závislost klientů na sociálních službách. V dílně bude z řad klientů pracovat i opravdová cukrářka. „Máme klientku, která je vyučená v tomto oboru a bude tak velkou posilou,“ vysvětlila Čekalová.

Stavba vázne na konkurzu

Úprava budovy pro potřeby projektu Mám kam jít měla naplno běžet už od poloviny prázdnin. Zatím ale vůbec nezačala. „Komplikace jsou s výběrem dodavatele stavby. První výběrové řízení nevyšlo, protože uchazeči měli v žádostech nedostatky. Pouze jediný zájemce byl bez problémů, ale ten nemůže sám se sebou soutěžit. Tento týden vyhlásíme nové řízení a do konce září bude snad situace jasnější,“ podotkla Čekalová.

Dotace a městská kasa

Na opravu budovy za čtyři a půl milionu přispěje také radnice. Pokud kývnou zastupitelé, tak jedním milionem korun. „Lipka získala na stavbu poměrně slušné peníze v dotacích, ale něco jí stále chybí. Shodli jsme se, že dostane veřejnou finanční podporu,“ potvrdila členka městské rady Alena Rašková. Konečné dofinancování pokryje sdružení Lipka z úvěru. „Splácet budeme nejspíš deset let, což by pro nás neměl být problém,“ uzavřela Renata Čekalová. (kaa)

Kavárna s cukrárnou vznikne po přestavbě rohového domu ve vrahovické ulici Jano Köhlera. V přízemí je pro terapeutickou dílnu dostatek prostoru. Foto: archiv o. s. Lipka

Vizualizace podniku podle představ architekta. Repro: archiv o. s. Lipka

V nové cukrárně vás obslouží handicapovaní. Specialitou podniku budou palačinky V nové cukrárně vás obslouží handicapovaní. Specialitou podniku budou palačinky V nové cukrárně vás obslouží handicapovaní. Specialitou podniku budou palačinky V nové cukrárně vás obslouží handicapovaní. Specialitou podniku budou palačinky

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce