Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV nemocnici se potřebuje odreagovat každý, říká zdravotní klaun

V nemocnici se potřebuje odreagovat každý, říká zdravotní klaun
10.11.2011

Prostějov / Němčice nad Hanou - Herec na volné noze a klaun Jan Šprynar (32) je rodákem z Němčic a potkat ho můžete na klauniádě v nemocnici, kde baví pacienty i personál jakožto zdravotní klaun.

Jak jste se dostal k divadlu?

Pocházím z Němčic a tam jsem poprvé přišel k divadlu díky své mamince, která dělala nápovědu místním ochotníkům. Ti potřebovali rozšířit své řady, a tak jsem i s bratrem naskočil do rozjetého vlaku zkoušení hry O tlustém pradědečkovi. A od té doby se mě divadlo nepustilo.

Přes divadlo jste se dostal až do Dubaje...

Vystupoval jsem tam na festivalu jako chůdař. Oficiální název festivalu v angličtině je Shopping festival! Zní to strašně, ale v těchto bohatých arabských státech je kultura docela odlišná. Festival trvá jeden měsíc a během něj se odehrává po celém městě několik desítek vystoupení různých umělců z celého světa. Vystupují např. akrobati, hudebníci, loutkáři a jiní převážně pouliční umělci.

Slyšel jsem, že jste zdravotní klaun. Jak jste se k tomu dostal a co to obnáší?

Měl jsem to štěstí, že jsem o občanském sdružení Zdravotní klaun věděl od jeho vzniku, to už bude deset let. Ale teprve předloni jsem šel na konkurz a náročné školení. V praxi to znamená, že chodím pravidelně klaunovat do nemocnic v Olomouckém kraji: v Prostějově, Přerově, Olomouci, Šternberku, Šumperku, Kroměříži a také ve Zlíně. Vždy se chodí ve dvojici. Děláme klauniády nejen pro děti, ale i pro rodiče a personál. To je důležité říct, protože v nemocnici se potřebuje odreagovat každý. A co to obnáší? Jednoduše řečeno, vnášíme pozitivní energii a uvolnění. Díky výborné organizační práci Zdravotního klauna máme k práci ideální podmínky, tzn. pravidelné školení, systém workshopů (i zahraničních), couching a v neposlední řadě i mzdu. Proto se snažím dělat svou práci co nejlépe a profesionálně.

Jaké z toho máte pocity? Asi není snadné bavit nemocné lidi...

Často se mi stává, že jsem před klauniádou unavený a zmožený, ale když skončíme, jsem plný síly a energie. A to i přesto, že jsem se tři hodiny nezastavil. Navíc můj klaun - postava, kterou neustále zdokonalujeme - tedy doktor Květoš Hrdlička - je dost akční a rychlý.

sprynarDělat srandu v nemocnici není lehké...

Člověk musí být opatrný a citlivý. Ovšem v okamžiku, když vidíte, že se klient - dítě nebo dospělý - přidá k vaší hře a na chvíli zapomene, že je v nemocnici, veškerá tíha padá. V nemocnici je velká spousta omezení a pravidel, která musíme dodržovat. Naštěstí personál už zjistil, že zdravotní klauni jsou připraveni. Myslím, že máme jejich důvěru a v jistém smyslu jsme parťáci, na které se těší.

Jste členem nějakého divadla?

Byl jsem tři roky v brněnském dětském Divadle Polárka.  Momentálně jsem členem divadla Wagofón, což je autorské loutkové divadlo, které vzniklo v Polárce. Většina představení má hlavního aktéra a tím je Kašpárek, Hanswurst, archetypální to postava evropského divadla. Náš Kašpárek měl každé léto své premiérové představení, např. Kašpárek ve vesmíru, Kašpárek a podivuhodný stroj času profesora Ichtyla a další. Představení  jsme pokaždé nazkoušeli koncem divadelní sezóny a o prázdninách s ním cestovali. Ovšem momentálně je Wagofón v hibernační fázi a čeká, až se členové dostanou z rolí tatínků a najdou si znovu čas.

Jaká je práce herce „na volné noze"?

Každé má svoje a pokaždé člověku chybí to, co nemá. Vážím si toho, že mám možnost volby a svobodu, ale i tak se snažím dělat věci z jiných oborů. Mám vystudovanou dramatickou výchovu, momentálně se snažím zapojit i jako lektor. Dřív jsem při klaunování a herectví dělal i různé manuální práce. Vyráběl jsem vodní dýmky, keramiku, montoval výstavní stánky. Všechno mě hrozně bavilo a mohl jsem se při tom perfektně odreagovat a taky se potkat s „normálními lidmi"!

Máte svoje oblíbené nebo těžko hratelné role?

Ne, nic takového nerozlišuju.

Které divadlo Vás v poslední době (ne)zaujalo?

Byl jsem nedávno v olomouckém Divadle Tramtárie. Líbilo se mi, jak tam jsou diváci a herci blízko, herectví nejde moc ošidit a člověk si užije každý detail.

Kde Vás lidé mohou vidět?

V některé nemocnici, ale to si raději nechte ujít, nebo simulujte a po mé návštěvě rychle utečte! Díky za rozhovor a přeju všem čtenářům smysl pro humor a pevné zdraví! Ono taky jedno bez druhého nejde.

Děkuji za rozhovor.

(jač)

Foto: archiv Jana Šprynara


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce