Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV neděli se představí Prostějov židovský

V neděli se představí Prostějov židovský
10.04.2019 07:38

Ve čtvrtek 18. dubna se slaví Mezinárodní den památek a sídel. Při této příležitosti po celé republice probíhají oslavy, přičemž Prostějov se k nim připojil již minulý týden, kdy otevřel brány zámku, Národního domu, radnice a radniční věže. Tuto neděli bude ve slavení pokračovat připomínkou židovské historie Prostějova.

Od 11:30 hodin bude otevřen Husův sbor, někdejší templ nebo také nová synagoga. Tam se návštěvníci seznámí i s osudem původní staré synagogy, která stála na místě templu a dále empírové synagogy v Demelově ulici. Na připravených panelech budou rovněž vystaveny fotografie zmizelého židovského ghetta. Od 13 hodin proběhne komentovaná prohlídka Husova sboru a ve 13:30 hodin bude program pokračovat procházku Demelovou ulicí kolem bývalé empírové synagogy a Ehrenstammovy školy. „Povšimneme si nedávno zrestaurovaného hebrejského nápisu na budově. V prostoru jižní části někdejšího židovského ghetta, v takzvaném špalíčku, se zastavíme u domu Feitha Ehrenstamma a nahlédneme do atria sousedního domu,“ prozrazují organizátoři. Zájemci si budou moci prohlédnout i expozici věnovanou významnému prostějovskému rodákovi filozofu Edmundu Husserlovi. Následně od 15:00 hodin bude připravena procházka starým židovským hřbitovem ve Studentské ulici. V 16 hodin proběhne komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce