Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV muzeu kočárů provázejí odborníci

V muzeu kočárů provázejí odborníci
31.08.2011

Čechy pod Kosířem - Podobné muzeum kočárů a luceren, jako je v Čechách pod Kosířem, v České republice nenajdete. Jeho duchovní otec Václav Obr si otevřením muzea splnil svůj dávný sen. Když provází návštěvníky, žádná otázka jej nezaskočí. Další průvodce přiznává, že se po celý rok na tuto práci připravuje. Hlavně v zimě tráví hodiny a hodiny na internetu vyhledáváním informací o historii kočárů a o všem, co s tím souvisí. „Procházím archivy a kroniky" říká.

Muzeum mohou bez obav navštívit i senioři nebo ti, kteří si potřebují častěji odpočinout a posedět. Mezi exponáty kočárů jsou křesílka k tomu určená. V současnosti je v muzeu 54 kočárů, saní a smutečních vozů. Kromě nich je na stěnách k vidění i největší sbírka kočárových luceren ve střední Evropě.  Ne všechny kočáry jsou zrestaurované, protože jak uvádí průvodce: „Staré kočáry mají velkou vypovídací hodnotu."

Součástí prohlídky je také návštěva restaurátorské dílny. A kdo si troufne vystoupat po úzkých točitých schodech do prvního patra, najde tam poklady stejně vzácné, ne-li větší, a to písemnosti. Tady návštěvník zjistí, že největším sběratelem u nás byl v minulém století Antonín Pumera. Vlastnil na 90 exemplářů, protože však měl sbírku roztroušenou po celé republice, postupně zanikla. Kromě odborné terminologie součástí vozu a jeho kování tu zájemci najdou nákresy jednotlivých dílů kočáru nebo výuční list kočárníka. Mimochodem, pro stavbu kočáru bylo potřeba minimálně 16 řemesel. Ta však postupně zanikají. Dnes jsou v republice už jen tři koláři a jeden prýmkař. Rádi by své řemeslo rádi předali dalším generacím, ale není komu. Muzeum shromažďuje seznam výrobců kočárů, kteří byli z Čech, Moravy nebo Slezska. Doposud jich má stovku, to ale rozhodně není konečné číslo.

Ještě před otevřením muzea vznikla z popudu Václava Obra přehlídka Josefkol určená příznivcům kočárových koní a kočárů. I tato přehlídka přibližuje historii a pestrost řemesel souvisejících se stavbou kočárů. Letos se konala v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem už počtvrté. Ještě předtím, v únoru, se však v muzeu sešli na prvním semináři nadšenci, kteří se zajímají o zapřahání koní do historických kočárů. Že by nastávala renesance řemesla?

(jas)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce