Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV Čechách pod Kosířem bude nová expozice Mánesových děl

V Čechách pod Kosířem bude nová expozice Mánesových děl
16.05.2018 07:55

Zámek v Čechách pod Kosířem se pyšní kolekcí 14 obrazů významného českého malíře 19. století Josefa Mánesa, vůbec největší sbírkou v Čechách. Na podzim se zde otevře nová expozici Mánesových kreseb a grafik, na kterých zachytil prostý lid. Jejich faksimilie budou zapůjčeny z Národní galerie.

Mánes je se zámkem v Čechách pod Kosířem osobně spjat, pobýval tady mezi lety 1849 až 1870 a vytvořil zde řadu prací.„Na zámku máme již nyní unikátní sbírku čtrnácti Mánesových maleb, které tady vznikly buď přímo na zámku nebo v souvislosti s jeho pobytem zde. Dosud nám ale bylo vytýkáno, což reflektujeme, že zde nezmiňujeme autorovu lidovou tvorbu. Chtěli jsme to sem také zahrnout, ale do zámecké expozice se jeho Hanačky nehodí. Hledali jsme pro ně proto nové prostory," uvedl kastelán Martin Váňa.

Novou expozici chce správa zámku otevřít v Mánesově altánu v zámeckém parku, který je nyní nevyužitý. Druhá část bude součástí zámeckých prostor. „První část v Mánesově altánu bude zaměřena na jeho folklorní tvorbu a otevřena by měla být 28. září při příležitosti takzvaného Velkého setkání Hanáků. Druhá část, která bude přímo na zámku, bude zahrnovat kresby a grafiky, které vznikly z jeho kontaktu se zdejším zámeckým panstvem. Půjde o dopisní papíry, které pro ně maloval, či pohledy na zámek," doplnil Váňa.

Nová expozice by měla zahrnovat přes 80 Mánesových kreseb, jejichž majitelem či správcem je většinou Národní galerie. Zámek se na ni nyní obrátil kvůli vytvoření kopií. „Národní galerii žádáme o 85 kreseb, které vytvořil Mánes v souvislosti se svým pobytem v Čechách pod Kosířem. Jde nám opravdu o díla, která jsou s tímto místem spjata," dodal kastelán. (ber)

Ilustrační foto: NG Praha


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce