Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV Bruselu bude autorsky číst Lenka Horňáková Civade

V Bruselu bude autorsky číst Lenka Horňáková Civade
31.10.2014 08:26

Zájmové sdružení právnických osob, které zastupuje zájmy Olomouckého kraje při EU, připravuje na listopad autorské čtení Lenky Horňákové Civade (na foto vlevo) a Anne Delaflotte Mehdevi. Lenka Horňáková Civade je rodačkou z Prostějova, v současné době žije v Provence.

Lenka sice původně studovala ekonomii, osud a láska ji však zavedly do Francie, kde začala malovat a psát. Svou spisovatelskou kariéru zahájila dílem Provence jako sen (2010), v níž popisovala s nadhledem a kapkou humoru přestavbu ruin starého zámečku, do níž se pustila spolu se svým manželem Jean Louisem Civade. Následovala další kniha Lanýže (2011), v níž autorka čtenáře seznamuje čtivou a přílemnou formou s vesnickým životem v Provence.

Třetí kniha Priority Praha - Paříž (2013) vznikla vlastně z korespondence mezi dvěma kamarádkami. Češka Lenka žila v Paříži a její francouzská kamarádka Anne Delaflotte Mehdevi se svým americkým manželem zase v Praze. Zajímavé postřehy, zkušenosti, rady a zážitky daly vzniknout půvabné knížce, která letos v září vyšla i ve francouzském vydání pod názvem Entre Seine et Vltava.

Lenka Horňáková Civade však především kreslí a maluje, vystudovala výtvarné umění na Sorbonně a dosud svá díla vystavovala např. v Praze, Toulouse, Bonnieux a dalších městech. Několik výstav bylo i v Prostějově, v muzeu či Galerii N7. Obrazy s její signaturou jsou ve významných soukromých sbírkách a mimo jiné i v umělecké sbírce statutárního města Prostějova.

Vzhledem k původu obou autorek proběhne zmíněné autorské čtení v českém i francouzském jazyce a bude tedy přístupné širokému publiku včetně zahraničních zájemců a studentů českého jazyka. Bude ale také propagací Prostějova. Čtení se uskuteční ve čtvrtek 13. listopadu od 19:30 hodin v galerii Českého centra Brusel a bude spojeno s autogramiádou. (ok)

V Bruselu bude autorsky číst Lenka Horňáková Civade

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce