Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskV botanické zahradě je klid, relax, energie a čistější vzduch

V botanické zahradě je klid, relax, energie a čistější vzduch
31.08.2012

Prostějov - Už téměř 78 let v Prostějově funguje botanická zahrada. Prošla rozkvětem a skoro i zrušením. Našla si spoustu pravidelných návštěvníků, ale řada lidí ani neví, že zde botanická zahrada existuje. Vedoucí zahrady Anežku Šrámkovou (na snímku) jsme požádali o rozhovor.

První myšlenky o založení botanické zahrady v Prostějově patří botanikovi Václavu Spitznerovi. Otevření se dočkala 9. září 1934. Přesto, že se v době minulého režimu mluvilo o jejím přemístění, dodnes stojí na svém místě a nese jméno botanika Petra Albrechta. Jak je na tom zahrada v současnosti, jsme se zašli podívat.

Paní Šrámková, jaká byla návštěvnost za rok 2011?

„Vstupné neprodáváme, takže evidenci návštěvníků nemáme."

Jak dlouho se zde lidé zdrží?

„Někdo shání určitý druh, přijde, proběhne si zahradu a spokojeně odejde. Někdo sem přijde, chvílí posedí, popřípadě si zapíše jména svých oblíbených rostlin. Často k nám chodí maminky s kočárky, jen tak posedět."

Získala si zahrada hodně pravidelných návštěvníků?

„Určitě, i když je pravda, že v Prostějově spousta lidí neví, že zde ta zahrada je. Máme zavedený sešit návštěv, takže kdokoliv může napsat, jestli se mu tu líbí, nebo nikoliv."

zahradaJsou tam i nějaké negativní názory?

„Jen asi tři. Jinak jsou lidé spokojeni, líbí se jim tu a mají zde klid, relax, energii ze stromů, čistější vzduch."

Ve kterém ročním období chodí nejvíce lidí?

„Určitě na jaře, protože každý touží po kousíčku zeleně. Dále sem chodí školáci, přes školní rok. Všeobecně platí, že při hezkém počasí je návštěvnost vyšší, ale někteří lidé sem chodí i s deštníky."

Jsou zde nějaké vzácné rostliny a stromy?

„Roste zde několik ohrožených a chráněných druhů. Pro každého však může být vzácná jiná rostlinka."

Myslel jsem ty ohrožené...

„Třeba lýkovec jedovatý nebo silenka ušnice."

A perla botanické zahrady?

„Je jich tu více. Například pajehličník přeslenitý, ten najdeme u vchodu do zahrady a daroval nám jej Okrašlovací spolek. Letos už má šištičky. Je zajímavý tím, že nemá jehličí jako ostatní jehličnany, ale jehličky má v přeslenech. Pochází z Japonska. Za zmínku stojí i kolkvitzie vznešená, je nádherná v době květu, je už dost stará a má krásnou kůru, která se odlupuje papírovitě. Vzácný je i cypřišek tupolistý, ten má minimálně osmdesát roků."

Děkuji za rozhovor.

Vrátíme-li se k historii botanické zahrady, je důležité zmínit i desatero, které bylo umístěno u vchodu do zahrady. Text se zachoval a zní takto:
1) Choďte často i s dětmi do této zahrady!
2) Učte sebe i děti znát tyto rostliny!
3) Šetřete úpravu této zahrady!
4) Choďte jen po cestičkách!
5) Netrhejte květiny!
6) Nepoškozujte nápisy!
7) Nepohazujte papíry a odpadky!
8) Dbejte pokynů zahradníků i dozorce!
9) Přinášejte do zahrady i další rostliny!
10) Zamilujte si tuto zahradu a važte si své domoviny!

Buďte vítáni!

Otevírací doba Botanické zahrady Petra Albrechta:

květen - září
pondělí - zavřeno
úterý - pátek      8.00 - 18.00
sobota             10.00 - 16.00

říjen - duben
pondělí - pátek   7.15 - 15.45

Vstup zdarma.

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce