Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskÚvěrové podvody – lehce získané peníze

Úvěrové podvody – lehce získané peníze
31.07.2012

Prostějov - V loňském roce policisté řešili 51 úvěrových podvodů, objasnili 41. Škoda přesáhla 9 milionů. Letošní první pololetí přineslo 31 případů a 16 z nich je zatím objasněno. Škoda byla vyčíslena na téměř 3 miliony. A jak se dostat k penězům? Třeba zneužitím naivního člověka. Ani bankovní domy se nedokáží přes veškeré ověřování podvodníkům vyhnout.

Až desetileté tresty

„Rozhodují okolnosti, způsobená škoda, jestli se jedná o recidivistu a další znaky," říká mluvčí policie Miluše Zajícová. Stačí ovšem, když při sjednání úvěrové smlouvy uvedete nepravdivé údaje - můžete jít za mříže až na dva roky. Pokud jde o velmi závažný podvod, hrajete až o desetileté vězení.

Jeden případ s devíti podvody

V roce 2010 řešili prostějovští policisté úvěrové podvody, na kterých se podílela skupinka čtyř osob ve věku od 24 do 37 let. Nejmladší ze skupiny, 24letou ženu, si pro páchání trestné činnosti vybrala 32letá žena a o 5 let starší muž. Společně se dopustili 9 úvěrových podvodů. „Dvojice pachatelů mladou ženu vždy přesvědčila, aby si vzala na své jméno úvěr a za ten koupila elektroniku nebo si vyřídila úvěrovou smlouvu na získání finanční hotovosti. Požadované částky se pohybovaly od 5 do 200 tisíc korun. Mladá žena měla za tuto „práci" slíbenou provizi a také dostala slib, že budou úvěry splácet. Pokaždé byla uhrazena jen první akontace a na další splátky nedošlo. Potvrzení o zaměstnání byla falešná, žena nikde nepracovala a neměla stálý příjem. Ve dvou případech potvrzení o zaměstnání vyplnil její 32letý přítel. Za tento skutek hrozí až pětiletý trest," popisuje jeden z případů policejní mluvčí.

Údaje ověřují

Zeptali jsme se mluvčího Československé obchodní banky Petra Týbla. „Pokud je žadatel naším klientem, ověřujeme informaci přímo ze systému - zda mu na účet chodí mzda. Pokud u nás účet nemá, požadujeme potvrzení o příjmu, případně poslední výpis z účtu, kam je mu mzda zasílána. Jsme také členy bankovního i nebankovního registru klientských informací, kde zjišťujeme, zda nějaké úvěry má a zda je splácí. V nahodilých případech voláme zaměstnavateli a pravdivost informací ověřujeme i takto. Jelikož je systém kontroly dost důsledný, s tímto nešvarem se často nesetkáváme, a pokud k němu dojde, jsme schopni jej zachytit ještě před poskytnutím úvěru. Jedná se o jednotky, maximálně o desítky skutků ročně."

Členem bankovního registru je také Česká spořitelna. Podle jejího mluvčího Jana Holinky se i tady těmto potížím snaží předcházet. „Žadatele podrobujeme důkladnému hodnocení, při kterém zohledňujeme příjmy, výdaje a další faktory. Dotazujeme se také například do bankovních i nebankovních registrů dlužníků. Při sjednávání úvěru požadujeme potvrzení o příjmu. Veškeré podstatné údaje z žádosti v případě jakýchkoli pochybností verifikujeme." Jak ale mluvčí připustil, i jejich bankovní dům se s těmito případy občas potká.

(kaa)

Ilustrační foto: Policie ČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce