Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskÚsměvný scénář: Napustit, vypustit a zase napustit

Úsměvný scénář: Napustit, vypustit a zase napustit
20.11.2012

Plumlov - Znovu a lépe. Tak lze charakterizovat současné vypouštění vody z Podhradského rybníka, kde Povodí Moravy zítra zahájí výlov. Důvodem je hráz, která propouští vodu. Průsaky byly už dříve, teď víc. Proč? Nikdo neví. Ryby, které se v rybníku „ohřály" jen přes léto, budou opět převezeny do nádrží Povodí a počítá se také se záchranným transferem škeblí.

Opětovné vypouštění rybníka už může působit poněkud úsměvně. Není to tak dávno, co Povodí Moravy slavnostně ukončilo revitalizaci a před letní sezonou napustilo do nádrže vodu. Ta si opět prošla sinicemi a dnes je navíc jasné, že hráz rybníka propouští stále více vodu. Zajímavé ovšem je, že Povodí Moravy o nepatrných průsacích vědělo už dříve, a přesto vodu napustilo a do nádrže nasadilo ryby.

S vypouštěním se nepočítalo

„Neměli jsme v úmyslu rybník hned vypustit, proto jsme do něj nasadili ryby. Předpokládali jsme, že rybník zůstane napuštěný v celém rybářském cyklu," uvedla mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková a dodala, že nepatrné průsaky byly sledovány i dříve, proto byla místa těchto průsaků postupně svedena do kontrolovaných drenových systémů. „Proč teď začala hráz prosakovat víc, nevíme. Zjistíme to na základě dalších šetření," ujistila nás Tomíčková.

Problém je patrně v historické pile

Odborníci v Povodí Moravy se domnívají, že průsaky souvisí s největší pravděpodobností s historickou stavbou pily, dnes občerstvením U Sandokana, která je vetknuta do tělesa hráze. „Spodní část historické stavby pravděpodobně způsobuje průsaky. Jak jsme to zjistili? U tohoto vodního díla probíhá denní kontrola a ta problém odhalila," uvedla Tomíčková.

Na řadě je opět záchranný transfer živočichů

Při vypouštění rybníka proběhne záchranný transfer škeblí, pokud zde nějaké budou, žáby případně poputují do blízkého refugia. „Jelikož po dobu opravy bude rybník na suchu, je nutné před jeho napuštěním odstranit rostliny ze dna," informoval dozorující biolog Petr Loyka.

(kaa)

Foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce