Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskUsměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny

Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny
31.01.2014 12:30

Prostějov – „Krásné narozeniny,“ znělo nemocničním pokojem u lůžka Věnceslavy Hrubanové. Právě dnes oslavila sto tři roků. Své stáří si doposud užívala v kruhu rodiny a poslední dva měsíce trávila v domově důchodců. Pak přišel špatný krok a teď leží se zlomeninou pánve v prostějovské nemocnici. U jejího lůžka se dnes vystřídala jak rodina, tak vedení nemocnice i personál s gratulacemi.

 „Maminka se narodila v roce 1911 v Hamrech a celý její život se točil kolem nás dětí,“ vzpomenul při dnešních gratulacích její syn, bývalý primář chirurgického oddělení zdejší nemocnice Bohumil Hruban.

Živila nás krejčovina

Věnceslava Hrubanová, která dnes oslavila 103 roků, vyrůstala a později i žila v krejčovské rodině.

„Tatínek byl krejčí a tak se u nás pracovní život točil kolem tohoto řemesla. Vstávalo se ráno ve čtyři hodiny, táta odjížděl v pět do oděvní fabriky. V tu chvíli už máma začínala šít sukně. Po jeho návratu z práce šití pokračovalo až do deseti večer. Tak to šlo stále dokola, no a výdělek? Ten byl minimální,“ vzpomínal syn Bohumil. Peněz moc nebylo, ale vše co vydělali, dali svým ratolestem. Šitím sukní se paní Hrubanová zabývala až do pětasedmdesáti roků.

Rok 1991 byl zlomovým

V tomto roce paní Hrubanová ovdověla a ztráta manžela se na jejím zdraví dost odrazila. Teď byly ale na řadě její děti, aby se o maminku postaraly.  

„Spolu se sestrou jsme se v péči o maminku střídali. Buď byla s námi v Prostějově, nebo u sestry v Jindřichově Hradci. Bylo tomu tak až do října loňského roku, kdy začala bydlet v domově pro seniory v Soběsukách,“ popsal syn Bohumil. Za jejím stěhováním do Soběsuk stála nutnost. Schody byly problémem, který se nedal jen tak obejít. Jedinou cestou se nakonec ukázal přesun do domova pro seniory.

Skvělá tchýně

Právě tak popisuje soužití s manželovou maminkou její snacha Jiřina. „Opravdu si nikdy nebylo na co stěžovat. Tak obětavou ženu jsme zatím nepotkala. Maminka vždy přilepšovala, jak mohla. Dobrým slovem, úsměvem i třeba hrudkou másla. Vzpomínám si na časy, kdy jsem mezi vajíčky měla přibalen zmíněný kousek másla. Potají mi také občas strčila do ruky nějakou tu korunu. Nemusela, ale bylo to krásné,“ vzpomenula snacha Jiřina Hrubanová.

Kde bere vitalitu?

Energii prý paní Hrubanová mohla rozdávat. Receptem na dlouhověkost a dostatek energie je podle syna Bohumila nejen genetika, ale také její střídmost v jídle a obliba mladých lidí.

„Nikdy nechtěla být mimo dění. Milovala mladé lidi a ráda s nimi trávila co nejvíce času. I to jistě přispělo k jejímu zdraví. Také pomohla určitá střídmost v jídle. Ta byla ale vynucená právě jejich chudobou. Častým jídlem byly brambory s mlékem nebo nějaká polévka. Maso vařila jen v neděli. Až v posledním čase si maminka oblíbila na svém jídelníčku to nezdravé, jako je maso, řízky, anglická slanina a podobně. Moc si na tom pochutnává,“ usmál se syn. Hlavním koníčkem stařenky byla její práce. Sleduje televizi, denní tisk a miluje životopisy. Například prezidenti T.G. Masaryk a E. Beneš byly její velcí oblíbenci. Pochopitelně mezi ně patří i tři vnuci a pět pravnoučat.

Dnes paní Hrubanová leží se zlomeninou pánve v nemocnici. Špatně slyší a téměř nemluví. V očích jí ale bylo vidět, že dnešní gratulace pro ni byla nečekaným, přesto příjemným zážitkem.

„Za posledních osmatřicet let mohu říci, že tady u nás neležel nikdo vyššího věku než paní Hrubanová. Je to naše jednička,“ usmála se vrchní sestra oddělení LDN Naděžda Crhonková a doplnila, že nejstarší pacienty tady měli ve věku 95 až 97 roků.

Trpělivá pacientka

Oslavenkyně, která se v léčebně zotavuje ze zlomeniny pánve je podle primáře LDN Michala Hleba velice vzornou pacientkou.

„Je trpělivá a pobyt tady snáší velice dobře. Špatně slyší a tak ta komunikace je trošku horší. Co o ní říci? Usměvavá a spokojená babička.“ (kaa)

Narozeniny Věnceslavy Hrubanové.  Foto: A. Kajlíková

Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny Usměvavá babička dnes slavila 103. narozeniny

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce