Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskUnikátní tvarůžkový festival Olomouc zavoní o posledním dubnovém víkendu

Unikátní tvarůžkový festival Olomouc zavoní o posledním dubnovém víkendu
24.04.2019 08:32

V pořadí čtvrtý ročník oblíbeného tvarůžkového festivalu zavoní v Olomouci o posledním dubnovém víkendu. Na počest této typické hanácké speciality ožije centrum města v sobotu 27. a neděli 28. dubna. Pro návštěvníky jsou připraveny více než čtyři tuny tvarůžků.

„Olomoucký tvarůžkový festival se zavedl a město prezentuje v rámci této velmi oblíbené gastronomické akce jako centrum Hané,“ je přesvědčena náměstkyně primátora pro oblast cestovního ruchu Markéta Záleská. „Letos však bude zase o něco bohatší. Kromě tradičního jarmarku a prodeje tvarůžkových a jiných regionálních specialit nabídne bohatší kulturní program i rekordní počet restaurací a bister, které se do festivalu zapojí,“ láká náměstkyně návštěvníky na Horní a Dolní náměstí

Návštěvníci festivalu ochutnají tvarůžky na nejrůznější způsob. Kuchaři je budou nabízet v teplé i studené úpravě a chybět nebudou ani takové speciality jako tvarůžkové dezerty. Sýr s nezaměnitelným aroma provoní i kuchyně těch restaurací, které jsou zapojeny do projektu Ochutnejte Hanou, a propagují tradiční hanáckou gastronomii. Znalci vědí, že k tvarůžkům patří pivo, a právě to uvaří na festival v hanáckých minipivovarech.

Festival město pořádá s jediným výrobcem tohoto osobitého sýru v zemi, A.W. Loštice, a neobejde se bez spolupráce se Střední Moravou, Sdružením cestovního ruchu či Garden Food Festivalem, kteří přebírají každoročně záštitu nad zúčastněnými restauracemi. Do festivalu se tentokrát zapojí 36 zástupců restaurací a bister. „Hlavním partnerem festivalu je společnost A.W. Loštice, která nejen že poskytne prodejcům část surovin pro prodej specialit, ale také bude hlavním prodejcem tvarůžků na Horním náměstí,“ objasňuje Karin Vykydalová z odboru cestovního ruchu olomouckého magistrátu. I letos se do festivalových oslav znovu zapojí spolek Moravská cesta, který organizuje řemeslný jarmark a nabízí regionální výrobky pod značkou Haná - regionální produkt.

Kromě gastronomie je připraven zajímavý doprovodný program včetně vystoupení hanáckých folklorních souborů. Hlavní program poběží na Horním náměstí, kde vystoupí Backwards Beatles, Blues Power, Hudební institut, Bára Basiková s kapelou nebo cimbálová muzika Strážničan. A aby se bylo u ochutnávky na co dívat, to zařídí kuchaři s cooking show z pořadu Masterchef Česko 2019 nebo cooking show s Yvettou Blanarovičovou. Na Dolním náměstí jsou připraveny akce a vystoupení převážně pro rodiny s dětmi. „Bude tam vystoupení Majdy z Kouzelné školky, žongléř Yufi, účastník soutěže Česko-Slovensko má talent, Cirkus trochu jinak a další. Taktéž proběhne první ročník soutěže pro děti Tvarůžky Chef,“ popisuje program Karin Vykydalová, vedoucí odboru cestovního ruchu.

Tvarůžkový festival, který se v Olomouci konal poprvé v roce 2016, je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších akcí v Olomouci. „Má věhlas nejen v rámci České republiky, ale také na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu ale i ve Velké Británii,“ vyzdvihuje náměstkyně Záleská. V roce 2018 přilákal na šestnáct tisíc návštěvníků. „Zájemci z tuzemska i zahraničí si mohou také objednat zvýhodněný víkendový pobyt v době konání akce, aby mohli lépe a déle načerpat jedinečnou atmosféru festivalu,“ upozorňuje Karin Vykydalová z cestovního ruchu. Rezervace jsou spuštěny na www.olomouctravel.cz

Olomoucký tvarůžkový festival 27.– 28. dubna (10:00–18:00), 4. ročník festivalu s ochutnávkou tvarůžkových specialit a regionálních piv, kulturní program, hanácký folklor, http://tvaruzkovyfestival.olomouc.eu. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce