Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskUnikátní knížky pomohou zrakově postiženým

Unikátní knížky pomohou zrakově postiženým
05.12.2017 07:41

Dvě unikátní knížky pro zrakově postižené poradí, jak se zachovat při mimořádných událostech, jako je například požár domu nebo dopravní nehoda. Publikace zdarma dostanou nevidomí a slabozrací lidé. Obě díla obsahují zvlášť zvětšený text a celostránkové obrázky. Na dalších listech jsou navíc vyraženy informace v Braillově písmu, tím jsou knihy naprosto unikátní.

„Z obou knížek mám velkou radost a jsem přesvědčený, že stejně nadšeni budou i zrakově postižení lidé. Publikace jsou určeny jak pro dospělé, tak pro děti a mládež,“připomněl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

První dílo s názvem „Příručka pro zrakově postižené – mimořádné události“ představuje dotisk knížky, která poprvé vyšla v roce 2014. Zdarma ho obdrží pedagogická centra v celém kraji, která pracují se zhruba 200 zrakově postiženými lidmi. Druhá knížka „Jak se zachovat při mimořádné události“ vychází poprvé a je určena pro žáky s očními vadami základních a středních škol.

Na přípravě nové příručky se kromě Olomouckého kraje podílel hasičský záchranný sbor, Tyfloservis, škola V. Vejdovského v Olomouci – Hejčíně a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS).

„Přesto, že se čtením textů dnes zrakově postiženým často pomáhá výpočetní technika, informace v Braillově písmu jsou stále nenahraditelné a z hlediska užitečnosti na prvním místě. Iniciativu kraje v tomto směru jednoznačně vítáme,“ uvedl předseda olomoucké pobočky SONS Jan Příborský.

(Zdroj a foto: Olomoucký kraj)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce