Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskTříkráloví koledníci vyrazí do ulic už počtrnácté

Tříkráloví koledníci vyrazí do ulic už počtrnácté
02.01.2014 12:26

Prostějovsko, Česko - Již počtrnácté pořádá Charita Tříkrálovou sbírku. Počátkem ledna tradičně vyjdou do ulic měst a obcí koledníci, aby popřáli šťastný nový rok a poprosili o finanční dar do zapečetěné pokladničky na pomoc těm, kteří si sami pomoci nemohou.

Dobrovolníci, zejména děti v doprovodu vedoucího skupinky, v převlečení za tři bájné mudrce z východu, popřejí vše nejlepší do nového roku, zazpívají koledu a přidají drobný dárek, kalendářík nebo cukřík. Koledníci zároveň požádají o příspěvek do zapečetěné pokladničky. Výtěžek sbírky pomůžete lidem, kteří nemají vlastní domov, potýkají se s handicapem nebo se ocitli v těžké situaci. Charitní koledníky budou v ulicích lidé potkávat až do 14. ledna.

V Prostějově více než dvě stovky kasiček

Tříkrálové koledování začíná v prostějovském děkanátu už zítra. Do ulic vyrazí více než dvě stovky skupinek s pokladničkou. „První koledování proběhne v Domě s pečovatelskou službou v Polišenského ulici v Prostějově. Většina koledníků si ale pro sbírku vybrala sobotu a neděli,“ uvedl pastorační asistent Vít Forbelský. Lidé budou přispívat na přímou pomoc potřebným, peníze půjdou také do regionu. „V našem děkanátu mohou dárci pomoci pečovatelské službě, konkrétně na nový automobil, který zoufale potřebujeme. To je asi dvě stě tisíc korun. Sedmdesát tisíc je třeba na správu Charitního centra Marta, kde mají vzniknout chráněné dílny,“ dodal Forbelský.  

V Konici vyrážejí v sobotu

Lidé na Konicku mohou kromě celostátní pomoci přispět, jak sociálně potřebným rodinám, tak na dovybavení místní charitní pečovatelské služby.  „Zítra se koledníkům dostane požehnání a do obcí budou vyjíždět od soboty. Kasiček bude v naší oblasti kolem sto dvaceti a Tři králové budou o příspěvky prosit v šedesáti třech obcích,“ vypočítal ředitel Charity Konice Jaroslav Procházka.

Především bezpečnost

Jak nenaletět podvodníkům, kteří se na Tříkrálové sbírce přiživují? Stačí vyžádat si průkazku koledníka. „Průkaz je vystavený přímo na jméno koledníka s datem jeho narození. Je tam také číslo občanského průkazu a jednotlivé kartičky jsou očíslované. Poslední trojčíslí se musí shodovat s číslem kasičky. Ta musí být zapečetěná obecním úřadem rajonu, kde se koledníci pohybují,“ vysvětlil Forbelský.

Přispět do sbírky můžete také zasláním DMS KOLEDA na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun, na pomoc potřebným jde 28,50 korun. Podpořit sbírku je možné také příspěvkem na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.

Loňský výtěžek

„Díky celonárodní štědrosti dárců a nezištné obětavosti téměř padesáti tisíc koledníků jsme v loni mohli pomoci tisícům našich klientů,“ zmínil Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika a dodal, že se vybrala dosud rekordní částka, téměř 77 milionů korun. (kaa) 

2013 

počet kasiček

výtěžek v Kč

děkanát Prostějov

189

713 453

děkanát Konice

106

401 681

Arcidiecéze Olomouc

4835

21 464 721

Loňští koledníci. Foto: archiv Charita Prostějov


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce