Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskTrek po archeologických nalezištích v okolí San Andres

Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres
28.06.2015 11:12

Vstala jsem v šest a vydala se směrem na El Aguacate. To nejhorší jsem chtěla mít brzy z krku. Výstup trvá okolo hodiny a půl a stejně tak i sestup do San Andres. Tráva byla ještě mokrá po nočním dešti. Stoupala jsem po miniaturní cestičce a pode mnou se otvíral fantastický výhled na okolní krajinu. Čím výš jsem byla, tím lépe. Obloha se pomalu vyjasňovala, zdálo se, že bude krásný den.  

Na svazích se páslo několik krav a také koně. Byla jsem jediná, kdo se po kopcích pohyboval, až na jednoho místního paezana, který mě předešel (bosky). Byla vysoká vlhkost a docela i teplo. Docela jsem se zapotila. Po nějaké hodině a půl jsem dorazila místo. V zemi bylo několik zpola zasypaných tumb. V roce 1994 oblast zasáhlo zemětřesení a část tumb byla zasypána. Pod přístřešky bylo několik zachovalejších tumb. Výhled odtud byl fantastický. Modrá obloha, bílé chumáče mraků nad horami. Strávila jsem na místě asi hodinu focením a kocháním se. Nastala snadnější etapa sestupu do údolí. Na kopcích stálo několik chýší paezanů. A já hledala ta políčka s kokou, ale místo nich jsem viděla jen políčka s kávovníky, banány, papájou... Možná jsem kolem kokového keříku šla, ale nejsem si jistá, jak přesně vypadá. Přešla jsem údolím a musela vystoupat na další hřeben, odkud se již šlo do San Andres. Tady bylo další naleziště tumb - Alto de San Andres. Tentokrát již hlídané. Vchody do tumb byly opatřeny vrátky na zámek. Hlídač mi jednotlivé tumby zpřístupnil a já se mohla podívat po strmých schodech dolů. Některé z tumb byly dekorované černočervenými malbami. Černá barva znamená smrt a červená život. Někde byly na sloupech vyobrazeny hlavy.

Z tohoto naleziště jsem zamířila ještě k nalezišti kamenných soch El Tablon a potom již do San Andres na oběd. Bylo krátce po poledni, když jsem si objednala denní menu. Hlad byl pořádný, protože snídani v tak brzkou hodinu jsem ošidila kouskem pečiva a po cestě jsem ještě dala jablko. Dosyta jsem se za 7 000 pesos najedla a vyrazila směrem k muzeím, odkud byl přístup na poslední dvě naleziště. Slunce pěkně pralo. Výstup na naleziště těch nejzachovalejších tumb byl docela náročný. Sice se jednalo o převýšení jen 150 metrů, ale v tom pařáku to nebylo jen tak. V Segovii je na 28 tumb, z toho je deset osvětelných a zpřístupněných. Poslední naleziště El Duende již nabízelo jen tři tumby. Odtud jsem se vydala zadní cestou zpět do San Andres, kde jsem chtěla koupit nějaké ovoce na zítřejší cestu. Ve čtyři hodiny jsem konečně došla zpět na ubytování. Karen se rozhodla, že vařit skutečně nebude a objednala si jídlo v nedaleké restauraci. Tak jsem se přidala. Za 5 tisíc pesos jsme se královsky navečeřely.

Vaše Katka

Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres Trek po archeologických nalezištích v okolí San Andres

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce