Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskTip na výlet: Skanzen, muzeum a živá voda v Modré

Tip na výlet: Skanzen, muzeum a živá voda v Modré
05.05.2019 08:02

Pouhých padesát kilometrů od Prostějova, kousek od Uherského Hradiště, leží vesnička Modrá. Nabízí návštěvníkům skutečné lahůdky a v jejím pomyslném náručí můžete s rodinou strávit klidně celý den. Myslím, že na podvodní tunel nazvaný živá voda určitě nezapomenete. A pokud vám není cizí duchovno, můžete navštívit i půl kilometru vzdálený Velehrad.

Archeoskanzen Modrá

Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště - hradiska z doby Velké Moravy (9. století). Skanzen je členěn na jednotlivé areály, které na sebe navazují. Uvidíte zde opevnění, sídliště, hospodářství, kapličku, původní řemesla i živá zvířata. Mimochodem, v areálu byl objeven hrob vampýra, takže si dávejte pozor na své žíly a tepny.

Centrum slováckých tradic

V centru najdete Muzeum vinařství a páleničářství od středověku po současnost, unikátní Slivovicovou stezku a výstavu slováckých vín. Na vlastní oči můžete vidět i dvoukotlovou pálenici o obsahu 300 litrů a pětistupňovou kolonu na 170 litrů. Samozřejmě můžete degustovat i nakupovat.

Živá voda

Sladkovodní expozice je inspirována společenstvem živočichů a rostlin biotopu řeky Moravy a jejího povodí. Nejúžasnější je osmimetrový prosklený podvodní tunel, dosahující hloubky 3,5 metru. Můžete se zde kochat obrovitými jesetery, trofejními kapry a dalšími rybami, které jsou doslova na dosah ruky. Ten největší jeseter, vyza velká zvaná Jura, měří dva metry a váží přes 70 kilogramů. Sekunduje mu kapr Jonáš, vážící 28 kilogramů a měřící 118 centimetrů. Pokud budete mít štěstí, uvidíte i potápěčskou exhibici. V létě se můžete vykoupat ve zdejším biotopu.

Raritou jsou i zdejší pratuři. V době naší návštěvy ale nebylo možné se z dřevěného ochozu podívat na jejich rodinný život. V ohradě totiž s láskou střežili úplně nové telátko.

Terárium Modrá

Je jen kousek od skanzenu a najdete v něm více než stovku exotických zvířat, od anakondy žluté přes kajmana po želvy a nejrůznější pavouky.

Poutní místo Velehrad

Necelý kilometr od Modré se nachází bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje. I ona si zaslouží pozornost návštěvníků, protože její výzdoba je skutečně jedinečná.

Stravování

Ve skanzenu jsou bistra, ale i hotel s kvalitní restaurací. Dostane se vám pohoštění v podobě grilovaných klobásek, stejně jako kvalitní české kuchyně.

Králův stůl

Cestou do nebo z Modré se zastavte u Králova stolu, kamene, který je opředený mnoha pověstmi, historkami a bájemi. Na první pohled jde jen o shluk velkých kamenů na palouku u silnice mezi Modrou a Bunčem, archeologický výzkum ale ukázal, že kámen tam byl usazen uměle. Doba jeho opracování a okolních úprav se datuje do pravěku. Zřejmě byl součástí pravěkého slunečního kalendáře. První oficiální zmínka o Králově stole pochází z roku 1228, kdy český král Přemysl Otakar l. spočinul během své cesty na Velehrad přímo na tomto kameni. Verzí o jeho názvu je ale víc.

Tak pěkný výlet! (ber)

Foto: ber

Tip na výlet: Skanzen, muzeum a živá voda v Modré Tip na výlet: Skanzen, muzeum a živá voda v Modré Tip na výlet: Skanzen, muzeum a živá voda v Modré

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce