Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskTip na výlet: Kroměříž aneb Hanácké Athény

Tip na výlet: Kroměříž aneb Hanácké Athény
08.08.2017 08:16

Nedaleká Kroměříž je díky své historii a jedinečným památkám nazývána Hanáckými Athénami. Věhlas městu přinesly unikátní památky, zejména Arcibiskupský zámek, Květná a Podzámecká zahrada, zapsané od roku 1998 na prestižním seznamu UNESCO a patřící k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. My se dnes podíváme do Květné zahrady.

Květná zahrada, která je architektonicky a historicky nejcennější památkou ve městě, nemá ve světě srovnání. Představuje vrcholné dílo evropského zahradního umění 17. století. Květná zahrada je osovou zahradou založenou v roce 1665 na půdorysu protáhlého obdélníku o rozměrech 300 x 485 metrů s množstvím geometricky stříhané zeleně. Labyrinty zelených stěn spolu s 244 m dlouhou Kolonádou, dvěma historickými skleníky, centrálním pavilonem (Rotundou), Vodotrysky ve Pstružích rybnících, květinovou a  sochařskou výzdobou nabízí i dnes mnoho překvapujících a  neopakovatelných zážitků. Od září roku 2014 jsou nově otevřené zahradní kabinety Holandské a Pomerančové zahrady, Králíčího kopečku a Ptáčnice.

Architektonickými dominantami zahrady jsou dvě stavby. První z nich je rotunda, jejíž sochařská a malířská výzdoba čerpá náměty z antické mytologie. Uvnitř rotundy najdete Foucaultovo kyvadlo, které dokazuje otáčení Země kolem své osy a je jedním ze čtyř kyvadel tohoto druhu na světě.

Druhou dominantou je 244 metrů dlouhá kolonáda, postavená v letech 1670-75 dle projektu vídeňského císařského architekta Giovanniho Pietra Tencally.  Sochy jsou připisovány gdaňskému mistru Michalu Mandíkovi, ale zřejmě jde o skupinu kameníků, z nichž někteří znali italskou tvorbu. Byla postavena jako obdoba římských zahradních vil, které plnily funkci rodových galerií antických památek. Je zde 44 soch, kromě mýtických postav i historické osobnosti jako např. Caesar, Augustus, Alexandr Makedonský či Seneca a alegorie stavů v římské společnosti jako např. kněz, senátor či otrok. 

A jen tak pro zajímavost, kousek kolonády je věnován nymfě Echo. V kratších čelech kolonády jsou niky, původně vybavené přízedními kašnami s vodotrysky. Když u nich promluvíte, byť polohlasem, ozvěna je slyšet  zcela zřetelně až na druhém konci. Je to připomínka antické nymfy Echo, která zmučena hořem neopětované lásky, bloudila světem, vysílena tak, že z ní zbyl jenom pouhý hlas (proto se ozvěna nazývá echo).

Podzámecká zahrada 

Představuje romantický park o rozloze 64 ha s velkorysou výsadbou stromů doplněnou vodními plochami a drobnou architekturou. Tento komplex je vskutku ojedinělý a těžko v České republice najdete srovnání! Je jedním z vrcholných příkladů krajinářské parkové kompozice založené před polovinou 19. století, její historie je však výrazně starší, počátky je možné sledovat již v období renesance. První vyobrazení a písemné zmínky o její existenci se objevují v druhé polovině 16. století.

Podívejte se i jinam

Za návštěvu ale v Kroměříži stojí i řada dalších míst. Třeba Arcibiskupský zámek, biskupská mincovna, arcibiskupské vinné sklepy, mariánský sloup a kašna, kostely sv. Mořice a sv.Jana Křtitele, zrcadlové bludiště, Areál lokomotivního depa a točna na vlakovém nádraží a další.

Pokud se do tohoto půvabného a historií nabitého města chystáte podívat, vyčleňte si minimálně jeden den. Bude stát za to a bude vám připadat velmi, velmi krátký.

(Text a foto: ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce