Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskTakto má vypadat náměstí T. G. Masaryka

Takto má vypadat náměstí T. G. Masaryka
13.05.2013 12:57

Prostějov – Kde budou záhony se zelení, stromy, lavičky a v létě tolik potřebný stín? Podívejte se na vizualizaci hlavního prostějovského náměstí, které má projít kompletní rekonstrukcí. Jeho novou tvář navrhl mladý architekt Martin Fröml. 

Mozaika z dvoubarevných kostek už nevyhovuje, dlažbu vyměníme. Zeleň by měla střed města přikrýt stínem (u muzea počítá autor se stromy ve velkých přenosných kontejnerech) a je také třeba vybudovat zpevněnou plochu pro společenské akce nebo tržiště. To je v krátkosti zadání radnice, na jehož základě prostějovský architekt vypracoval svou představu nového náměstí.

 „Ne vždy se ztotožňuji se zadáním, které dostanu. Například drobné mozaiky, která zmizí, je mi líto. Navrhoval jsem hned na začátku upravit podloží a starou dlažbu opět položit. Zadavatel ale trval na původním konceptu. Například při vánočních trzích jezdí po náměstí těžká technika a na takové zatížení nejsou malé dlažební kostky stavěné,“ vysvětlil prostějovský architekt Martin Fröml. 

Obrubníky mají mít bezbariérovou úpravu, šest nových elektroboxů s rozvaděči v zemi doplní pět stávajících. Litinové silniční mříže oddělí trávník od parkoviště před radnicí. Vše dokreslí nová dlažba. Architekt tvrdí, že geometrický tvar vychází z předválečné podoby náměstí.

Žulové dlaždice  

Vyviklané, mnohde rozlámané kostky mají nahradit velké žulové dlaždice v různých pruzích, aby podoba kuželny byla co nejživější. Autor vidí centrální část náměstí ve světle šedé barvě, zbytek má být o něco tmavší.

Velká kuželna dostane po obou stranách centrální části nové, asi třímetrové lampy s modernějším designem. V prostoru před muzeem, který se jinak hodně promění, zůstane stávající osvětlení. Travnaté pásy s květinami nahradí dvoubarevná, ale více méně šedivá dlažba. Před obchodním domem zůstanou dva vzrostlé stromy, ale ostatní zeleň včetně dvou nových stromů má být zasazena v přenosných obřích květináčích.

Jehličnany zmizí 

Jehličnany na takzvané centrální kuželně, které jsou ve vizualizaci označené khaki barvou, půjdou k zemi. Místa po nich zůstanou prázdná. Podél osy kuželny pak porostou stromy nové, označené červeně. O stín stromoví nepřijde Masarykova socha před radnicí.

48 a 24 laviček

Podél celé kuželny a také v postranních částech bude možné spočinout na lavičkách. Celkem by jich mělo být téměř padesát. Naproti kašny najdou lidé pítko, lavičky mají lemovat květinové záhony. Pro malou kuželnu před muzeem počítá návrh se čtyřiadvaceti lavičkami a třemi stojany na kola. (kaa)    

Vizualizace návrhu nové podoby náměstí T. G. Masaryka. Repro: Magistrát Prostějova

Čtěte také: 

Mozaika kostek už nevyhovuje, tvrdí mladý autor nové podoby náměstí T. G. Masaryka

Nová dlažba na hlavním náměstí? Na zachování historické mozaiky je možná pozdě

Hlavní náměstí přijde o typickou mozaiku dlažebních kostek 

Se starým dlážděním zmizí i kouzlo náměstí


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce