Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStudánkáři neusínají na vavřínech

30.04.2011

Prostějovsko - Po vzniku Studánkové mapy mají prostějovští ochránci přírody další plány: získat patrony pro studánky, uspořádat průzkumné výpravy, osvětové akce a mnoho dalších nápadů. Získané peníze jim v tom mají pomoct.

Ochránci přírody mají v úmyslu získat patrony pro zmapované studánky, uspořádat nejméně šestici průzkumných výprav k pramenům Prostějovska, natisknout studánková trička či připravit aktivity pro veřejnost na osvětových akcích. K pramenům by se mohly dávat hrnečky s vyrytým nápisem, který by informoval o tom, jaká říčka na daném místě vyvěrá.

Ochránci zvažují hlasování, které studánky by si zasloužily další rozbory kvality vody. Na setkání studánkářů padl návrh na nový rozbor minerálního pramenu ve Vřesovicích. Ten byl naposledy učiněn v roce 1934 a prozradil podobné účinky, jako mají vyvěrající vody v lázních Skalka. „Rozbor minerální vody by však byl nákladný," upozornila vedoucí Irisu Eva Zatloukalová. „Když pramen objevili, mysleli si, že to je ropa, ale holt nebyla," zasmála se spoluautorka Studánkové mapy, pokřtěné v letošním březnu, Jana Šmudlová.
Na studánkovou mapu, která je k mání za desetikorunu, naváže leták o objevených pramenech prostějovských říček.

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce