Němčice nad Hanou - Přibližně stovka pichlavých kuliček přezimuje v Záchranné stanici pro handicapované živočichy v Němčicích. „Ježky bereme teprve třetí rok. Lidé postupně zjistili, že je k nám mohou zanést," říká vedoucí stanice Drahoš Kňourek.
„Ježek by měl mít koncem listopadu aspoň 600 gramů, aby přežil do jara. Záleží ale na okolnostech. Stačí, aby vysvitlo na pár dní sluníčko, a ježci vylezou. Tím spotřebují hodně energie. Není hmyz, tak mohou zemřít hlady. Pokud znovu usnou, je důležité, zda se jaro neopozdí," vysvětluje Kňourek. V posledních letech se stává, že kromě tradičního letního vrhu mláďat dojde i na druhý vrh v září. Tito malí ježci pak nemají šanci nabrat před zimou dostatečnou hmotnost.
„Malí jedinci u nás přezimují při teplotě nad 10 °C, aby zůstali vzhůru a přijímali potravu. Ty větší nechám usnout," ukazuje vedoucí na bodlináče zavrtané v seně. „Zahrádkáři zjistili, že ježci jsou užiteční, protože likvidují mimo jiné slimáky. Ti, kteří nemají v zahradě nějaké zarostlé zákoutí, kde by se ježek schoval, ho přinesou k nám," říká Kňourek. Když si pro ježka na jaře „majitel" přijde, dostane pravděpodobně jiného. „Neoznačujeme je, dostane kus za kus." Nejlepším krmivem je kočičí žrádlo. Psí granule vhodné nejsou, protože obsahují sóju.
V přírodě mají ježci málo nepřátel. „Výr svými pařáty ježka roztrhá. Liška má jinou taktiku - počůrá ho a on se rozmotá. Byl jsem také svědkem toho, jak lovecký pes házel do vzduchu ježkem tak dlouho, až se tolika nárazy zabil," dodává ochránce. Pes při takovém střetu ovšem proleje i vlastní krev.
(dah)
Foto: (dah, ez)
Na světle se ježkům moc nelíbí, jsou aktivní navečer
Zpět

