Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStovka bodlináčů přezimuje v záchranné stanici

Stovka bodlináčů přezimuje v záchranné stanici
14.02.2011

Němčice nad Hanou - Přibližně stovka pichlavých kuliček přezimuje v Záchranné stanici pro handicapované živočichy v Němčicích. „Ježky bereme teprve třetí rok. Lidé postupně zjistili, že je k nám mohou zanést," říká vedoucí stanice Drahoš Kňourek.

„Ježek by měl mít koncem listopadu aspoň 600 gramů, aby přežil do jara. Záleží ale na okolnostech. Stačí, aby vysvitlo na pár dní sluníčko, a ježci vylezou. Tím spotřebují hodně energie. Není hmyz, tak mohou zemřít hlady. Pokud znovu usnou, je důležité, zda se jaro neopozdí," vysvětluje Kňourek. V posledních letech se stává, že kromě tradičního letního vrhu mláďat dojde i na druhý vrh v září. Tito malí ježci pak nemají šanci nabrat před zimou dostatečnou hmotnost.

„Malí jedinci u nás přezimují při teplotě nad 10 °C, aby zůstali vzhůru a přijímali potravu. Ty větší nechám usnout," ukazuje vedoucí na bodlináče zavrtané v seně. „Zahrádkáři zjistili, že ježci jsou užiteční, protože likvidují mimo jiné slimáky. Ti, kteří nemají v zahradě nějaké zarostlé zákoutí, kde by se ježek schoval, ho přinesou k nám," říká Kňourek. Když si pro ježka na jaře „majitel" přijde, dostane pravděpodobně jiného. „Neoznačujeme je, dostane kus za kus." Nejlepším krmivem je kočičí žrádlo. Psí granule vhodné nejsou, protože obsahují sóju.

V přírodě mají ježci málo nepřátel. „Výr svými pařáty ježka roztrhá. Liška má jinou taktiku - počůrá ho a on se rozmotá. Byl jsem také svědkem toho, jak lovecký pes házel do vzduchu ježkem tak dlouho, až se tolika nárazy zabil," dodává ochránce. Pes při takovém střetu ovšem proleje i vlastní krev.

(dah)

Foto: (dah, ez)

jezci1 jezci3

Na světle se ježkům moc nelíbí, jsou aktivní navečer


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce