Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStoleté hodiny čeká generální oprava

Stoleté hodiny čeká generální oprava
30.05.2011

Prostějov -  Téměř stoleté hodiny na věži radnice čeká rekonstrukce. Obyvatelé města a návštěvníci se budou muset bez ukazatele času obejít v době letních prázdnin. Právě na tu dobu je naplánován rozsáhlý zásah.

„Rekonstrukce se dočká hodinový stroj, pohon a rozvod pohybu orloje ve spodní části pod číselníky a dále cimbály bití a propojení bicího mechanismu. Samotný číselník bude zřejmě opraven až v příštím roce v závislosti na možnosti získání dotace," vysvětlil místostarosta Jiří Pospíšil s tím, že celkové náklady na letošní etapu jsou odhadovány na zhruba 550 tisíc korun.

Odborná oprava je nutná vzhledem ke stáří stroje a originalitě technického řešení. V opačném případě by mohlo v poměrně krátké době dojít k zanesení a významnému opotřebení hodinového mechanismu.

hodinyVěžní hodiny na dominantě centra města, radnici, vyrobila pražská firma Hainz, která v roce 1860, 1945, 1994 a 2005 provedla generální opravu Staroměstského orloje a která zároveň pečuje o jeho nepřetržitý chod stejně jako o dalších 80 věžních strojů jenom v Praze.

Hodinový stroj na prostějovské radnici každý měsíc kontroluje pověřená osoba, která provádí korekci času a běžnou údržbu. Lidé si totiž mohli už dávno všimnout, že ručičky hodin neukazují přesně. „Teď dochází k časovému rozdílu až pět minut týdně. Vliv na to mají otřesy a prach v důsledku stavebních úprav vedoucích ke zpřístupnění věže veřejnosti," vysvětlil vedoucí odboru správy a zabezpečení František Nevrtal s tím, že k věžním hodinám by mělo být dodané synchronizační zařízení.

(eše)

Foto: archiv radnice


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce