Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStavba obchodního centra je na mrtvém bodě. Nový zákon si žádá nový záměr prodeje

Stavba obchodního centra je na mrtvém bodě. Nový zákon si žádá nový záměr prodeje
21.02.2014 08:50

Prostějov – Jak nakonec dopadne bourání Společenského domu a výstavba nového obchodního centra olomoucké společnosti Manthellan? To nikdo z vedení města neví. Radní stále mluví pouze o předběžné situaci a jednáních. Jasné je jediné. Změna zákona si vyžádá vypsat nový záměr prodeje, protože od toho původního už uplynuly dva roky.

Primátor města Miroslav Pišťák hned v úvodu projednávání tohoto bodu jednání zastupitelů upozornil, že některé věci ohledně nové výstavby obchodního centra si z důvodu podjatosti převzal k řešení magistrát města Olomouce. Doposud je mezi Prostějovem a společností Manthlellan sepsána stále jen smlouva o smlouvě budoucí. Známý není ani výsledek regulačního plánu, na který měl investor čas do konce ledna.

„Jednání probíhají, vstoupila ale do nich změna stavebního zákona. Do dnešního dne jsme nedostali od investora žádné podklady pro schválení upraveného zadání. Po něm se teprve bude zpracovávat návrh na regulační plán, který má nahradit územní rozhodnutí. To je prvním krokem ke stavebnímu povolení,“ popsal situaci náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Ticho po pěšině trvá 

„Proběhla s investorem v poslední době vůbec nějaká jednání,“ ptal se zastupitelů předseda občanského sdružení ProProstějov Jan Navrátil. Odpovědí bylo mlčení, které Navrátil přerušil jinou otázkou.

„Nemá investor jiné záměry a nebavíme se tady zbytečně? Co se stane, když regulační plán nebude?“ Ani na tyto dotazy nikdo nemohl dát žádnou odpovědět.

„Mluvíme stále jen hypoteticky. Bavme se o konkrétním stavu,“ požádal zastupitel Radek Zacpal s tím, že je třeba se řídit fakty.

Změní něco nový zákon?

Fakta říkají, že jedinou změnou je právě nový stavební zákon platný od ledna tohoto roku. Podle judikatury nelze použít stávající záměr, pokud uplynuly od jeho zveřejnění více než dva roky.

„Teď nemáme o čem hlasovat. Město musí vyhlásit nový záměr prodeje. Budova Kaska se s účinností nového zákona stane součástí pozemků, na kterých se nachází. Město tedy bude vyhlašovat jen záměr prodeje pozemků, který již nebude obsahovat podmínky pro budoucí výstavbu. Ty budou stanoveny regulačním plánem a územním rozhodnutím. Kdy se vše posune, nedokážu časově odhadnout,“ nechal se slyšet primátor Pišťák a upozornil, že se ještě stále neřeší ani cena.

„Nový záměr se musí vyhlásit s novou kupní cenou. Zatím ale neznáme právní předpisy Evropské unie, které budou platit v době rozhodování o případném prodeji,“ uzavřel primátor. (kaa)

Vizualizace Galerie Prostějov. Obrovské nákupní centrum má vzniknout hned vedle nového obchodního domu Zlatá brána. foto: archiv

Čtěte také:

Prostějovská ODS se postavila za to, aby kulturní sál byl v nákupní Galerii Prostějov (aktualizováno)

Územní plán: občanská sdružení formují frontovou linii

Územní plán Prostějova: po změnách přichází na řadu další debata s lidmi

Sdružení oživí debatu o budoucí tváři města

Galerie Prostějov: kraj shodil EIA ze stolu

Rošáda na křídle: sto tisíc na studii, kolik by stála rekonstrukce Kaska

Galerie Prostějov: po ranní neveřejné schůzi lze čekat odpolední bouřlivou debatu

Referendum o Kasku? Až poslední možnost

Galerie Prostějov: výhrady radních a zastánců Kaska se podobají. Řeknou je lidem společně?

Je znovu ve hře náhrada za Kasko?

Odpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán

Kasko: opozice hrozí žalobou za podvod, město nařčení odmítá

Návrhy na společenské centrum jsou čtyři. Radní: Není vůbec jisté, že si vybereme

 Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce