Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStaré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto)

Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto)
31.03.2014 10:45

Prostějov – V Prostějově se opět kácí. Po Smetanových sadech přišly na řadu Spitznerovy u botanické zahrady. Z malého parku mizí staré nemocné stromy. Nahradí je mladá výsadba. Při kácení zničili zahradníci zábradlí naproti průmyslovky.

„Do pondělí bude vykáceno asi třicet stromů. Odbor životního prostředí k tomu vydal povolení,“ ujistila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová s tím, že dřevorubci se v sadech pohybují v rámci jejich celkové revitalizace. „Náhradní výsadba proběhne ještě v letošním roce,“ dodala.

Zničené zábradlí

Zahradnická firma z Průhonic u Prahy poškodila při kácení stromů u silnice v Lidické ulici starou zídku s kovovým zábradlím. Padající kmeny ho na několika místech pozohýbaly a někde i vytrhly z upevnění.

„Podle projektu bude oplocení nahrazeno novým, ale pracovníky firmy za to určitě chválit nelze. Zídka tu v této podobě zůstane týdny, měsíce, než rekonstrukce parku dospěje k její výměně,“ reagoval šéf odboru investic Antonín Zajíček.

Stezky, lavičky, koše, rampa

Kromě obnovy stromů se ve Spitznerových sadech počítá s novými stezkami, lavičkami a odpadkovými koši. Park má mít vlastní závlahový systém a také bezbariérový přístup – nájezdní rampu.

Regenerace parku, pojmenovaného po učiteli reálky a zakladateli Klubu přírodovědeckého v Prostějově Václavu Spitznerovi, bude stát necelých pět milionů. Z toho 950 tisíc pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Záruka deset let

Radní zdůrazňují, že zatímco předpokládaná hodnota zakázky činila 7,63 milionů korun bez DPH, firma, který zvítězila v konkurzu, předložila nabídku 4,74 milionů korun. „S tím, že na dílo poskytne nejvyšší požadovanou záruku, tedy sto dvacet měsíců,“ doplnila Gáborová. (prolon)

Kácení ve Spitznerových sadech. Foto: prolon

Čtěte také:

Schody do kostela přestanou ujíždět

Obnova parku u Petra a Pavla? Nejdřív chodník a pak schody do kostela

Zahradníci vtrhnou do školek, botanické zahrady i polomrtvých Spitznerových sadů

Spitznerovy sady jako ze starých pohlednic

Diskuze

Václav 31.3.2014 14:28
Na jedné straně chválím, na druhé straně se mi zdá, že přístup k likvidaci starých stromů je velice necitlivý. Proč musíme všechno ničit s odkazem, že se to bude dělat nové? A tak je tomu v mnoha dalších případech.Pokud se s výchovou a dozorem nezačne u dětí a mládeže, tak jsou to z větší části vyhozené peníze. Podívejte se ráno před kteroukoliv zatím ještě jen střední školu a tu průmyslovou nevyjímaje. U škol a učilišt se vesele kouří a nejen cigarety, chodníky prostranství polepené od žvýkaček a bůhví čeho a slyšet jejich řeči, to je prostě minimálně na klapky na uši.Co na to naše MP? Proč se nepodívá, co se děje kolem kaple sv. Lazara, kolem Zlaté brány a hl. kostela v blízkosti učiliště, na Svatoplukově ulici u učiliště atd..... A pak mám tedy trochu obavy, zda investice kolem Spitznerových sadů i jinde není trochu vyhozením peněz - a nejen tam. Nebo je to barometr chování naší nastupující generace?
Pavel D. F. Hrubý 31.3.2014 12:44
Je to něco úděsného. Opět. Každá revitalizace v Prostějově začíná totální devastací. Nejsem sice odborník, ale srdce mi bolí k prasknutí. Nemám sílu nadávat, ale přeji odpovědným, aby se za to smažili v pekle.
Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto) Staré stromy šly k zemi. Zábradlí ve Spitznerových sadech vzalo za své (foto)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce