Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 8. srpna

Stalo se  8. srpna
08.08.2017 08:18

Dne 8. srpna 1786 provedli francouzští horolezci Jacques Balmat a Michel Paccard provedli první výstup na horu Mont Blanc. Mont Blanc je nejvyšší hora Alp, Evropy a Evropské unie, vypínající se v Montblanském masivu na francouzsko-italském pomezí do výšky 4 809 m nad mořem. Mont Blanc je tradičně považován za nejvyšší vrchol Evropy, avšak z důvodu nejednotné metodiky pro přesné určení evropsko-asijské hranice bývá tento titul připisován i kavkazské hoře Elbrus (5 642 m nad mořem). O tom, zda vrchol hory leží na hranicích Francie a Itálie, či pouze na území Francie, panují dosud spory. Mapa francouzského Institut Géographique National de France nicméně zobrazuje vrchol Mt. Blancu zcela na území Francie. Proti tomu se ostře brání italská strana s tím, že hranice procházející přímo vrcholem Mt. Blancu byla výslovně stanovena stále platnou dvojstrannou smlouvou z roku 1860 (jíž bylo postoupeno Savojsko Francii a Mt. Blanc se stal horou hraniční) a potvrzena i Pařížskou mírovou smlouvou z roku 1947, jíž byly částečně upraveny hranice mezi oběma zeměmi. To ovšem popírá francouzská strana a výzva italských úřadů o definitivní vyřešení hraničního sporu se setkala z francouzské strany s mlčením. Hora, tyčící se do nadmořské výšky 4 792 m, je kryta ledovým příkrovem o proměnlivé tloušťce 14 – 23 m. Při expertním měření, provedeném v září 2009, byla výška hory stanovena na 4 810,45 metrů nad hladinou moře. Další měření v roce 2013 ukázalo výšku 4 810,02 m n. m. a podle měření z roku 2015 se nejvyšší bod nachází ve výšce 4 808,73 m nad mořem.

Dne 8. srpna 1937 se narodili americký herec Adam Roarke a Dustin Hoffman, americký filmový herec a producent. V roce 1945 vyhlásil Sovětský svaz válku Japonsku, začala Sovětsko-japonská válka.Ve stejný den byla uzavřena Londýnská dohoda o stíhání válečných zločinců. Dne 8. srpna 1949 vyhlásil svou nezávislost Bhútán a v roce 1963 se udála velká vlaková loupež – gang patnácti lupičů v Anglii ukořistil celkem 2,6 milionu liber v malých bankovkách.

Dnešní den je Mezinárodním dnem ženského orgasmu. Svátek má Soběslav. Toto mužské křestní jméno má západoslovanský původ. Jeho významem je „sám sobě slavný”, „mající svoji slávu” nebo „svůj vlastní zákonodárce”. V Česku je nosí necelá stovka mužů a jde o jméno na 546. místě v žebříčku oblíbených jmen dle jmenné statistiky.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce