Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 7. prosince

Stalo se 7. prosince
07.12.2017 08:05

Dne 7. prosince 1941 došlo k japonskému útoku na Pearl Harbor. Pearl Harbor, v překladu "Perlový přístav", je přístav v laguně ostrova Oahu na Havaji. Většina přístavu a okolí je využívána jako námořní základna Námořnictva Spojených států amerických. Nachází se zde i velitelství americké pacifické flotily. Útok na Pearl Harbor provedený vojenskými silami Japonského císařství dne 7. prosince 1941 měl za následek vstup Spojených států amerických do druhé světové války. Útok jako první zahájily japonské letouny a trpasličí ponorky. Je pravdou, že Američané již dříve prolomili japonský kód, a o tom, že se chystá útok, věděli. Vzhledem k obtížím spojeným s dekódováním zachycených zpráv se však nepodařilo zjistit cíl onoho útoku před jeho započetím. Útok pod velením admirála Isoroku Jamamota byl zničující jak s ohledem na ztráty na životech, tak na poškození americké flotily. Sedmého prosince v 06:05 zahájilo šest japonských letadlových lodí útok vypuštěním první vlny 183 letadel (podle jiných zdrojů 353 letadel), sestávající hlavně z torpédových a střemhlavých bombardérů a stíhačů. Japonci zasáhli americké cíle v 07:51. První vlna zasáhla vojenská letiště na ostrově Ford. V 08:30 zaútočila na flotilu kotvící v Pearl Harboru druhá vlna 170 japonských letadel, většinou torpédových bombardérů. Bitevní loď Arizona byla zasažena protipancéřovou bombou, která prorazila plášť a zasáhla přední sklad munice, což mělo za následek doslovné roztrhnutí Arizony a její potopení během několika sekund. Celkem byla potopeno 9 lodí a 21 vážně poškozeno. Tři z těchto 21 byly neopravitelné. Celkové ztráty na životech byly 2 350 mrtvých, včetně 68 civilistů, a 1 178 zraněných. Z vojenského personálu bylo právě 1 177 z Arizony. 

Dne 7. prosince 1906 zemřel Élie Ducommun, švýcarský novinář a mírový aktivista, držitel Nobelovy ceny za mír. Dne 7. prosince 1944 vznikla Mezinárodní organizace pro civilní letectví a 7. prosince 1970 učinil německý kancléř Willy Brandt během své návštěvy varšavského ghetta kajícné gesto – Warschauer Kniefall. A 7. prosince 1995 vstoupila sonda Galileo šest let po svém vypuštění ze Země do atmosféry Jupiteru.

Dnes je Mezinárodní den civilního letectví a svátek slaví muži dvou jmen – Ambrož a Benjamín. Mužské křestní jméno Ambrož je řeckého původu. Jeho vznik souvisí s řeckým slovem „ambrosiao“, které se dá přeložit jako „božský“, „nesmrtelný“ nebo „bohem milovaný“. Ambrózie je také označením pro božský pokrm. Jméno se u nás téměř neužívá, je na 1 556. místě statistiky oblíbených jmen a v Česku žije 45 Ambrožů, jejichž věkový průměr je 55 roků. Jméno Benjamín (podle kalendáře s dlouhým í, ale častěji Benjamin) je mužské jméno hebrejského původu. Vzniklo z hebrejského ben-já-mín, což v překladu znamená „nejmladší milovaný syn“ (doslova „syn pravice“). Zdrobnělina Ben znamená syn. Obecně se jako benjamínek označuje nejmladší dítě, zvláště chlapec. Jméno je na 447. příčce žebříčku oblíbených jmen, žije u nás zhruba 800 Benjamínů (v Prostějově 3) a jejich věkový průměr je 14 roků, což dokládá, že jméno se začíná užívat v posledních letech.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce