Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 5. prosince

Stalo se 5. prosince
05.12.2017 07:42

Dne 5. prosince1484 vydal papež Inocenc VIII. bulu, která rozpoutala hon na čarodějnice a procesy proti nim. Čarodějnictví neboli čarodějství je označení pro nadpřirozené působení známé v mnoha světových kulturách, který však nemá žádnou obecně přijímanou definici. Může být chápáno jako součást magie, jindy je od ní oddělováno jako méně intelektuální a více intuitivní. Ve většině kultur je spojováno především s ženami a také s působením zla pomocí magie. To vedlo k pronásledování skutečných či domnělých praktikantů čarodějnictví, především v raně novověké Evropě, objevuje se však dodnes, především v zemích subsaharské Afriky. Osoby provádějící pozitivní čarodějnictví se nazývají čarodějové a čarodějky; negativní pak černokněžníci a čarodějnice. K nejčastějším schopnostem přisuzovaným čarodějnicím patří záškodná magie jako jsou kletby nebo uhranutí, milostná magie a věštění – včetně nekromantie.

Dne 5. prosince 1492 objevil Kryštof Kolumbus karibský ostrov Hispaniola. Pátý prosincový den roku 1777 bylo na žádost císařovny Marie Terezie biskupství v Olomouci povýšeno na arcibiskupství. Dne 5. prosince 1791 zemřel hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart a v roce 1868 byla v Rakousku-Uhersku zavedena všeobecná branná povinnost, délka základní vojenské služby byla stanovena na 3 roky. Dne 5. prosince 1880 byla založena Ústřední matice školská na podporu českojazyčného školství v pohraničí. Dne 5. prosince 1931 byla usnesením Josifa Stalina zničena katedrála Krista Spasitele v Moskvě a v roce 1933 v tento den skončila prohibice v USA.

Dnes je Mezinárodní den dobrovolníků a Mezinárodní den půdy. Večer chodí Mikuláš a svátek slaví Jitka. Ženské křestní jméno Jitka je hebrejského původu. Jde o počeštěnou verzi hebrejského jména Jedúdhá(h) - Judith, Judita, které se překládá jako „žena z Judeje“ či „židovka“, také „velebná“ nebo „oslavená“. Staročeským tvarem jména je Jutka, tato variace se vyvinula z německého Jutta, zkráceniny jména Judita. V Česku jde o jméno v předchozích letech poměrně oblíbené, je na 36. místě statistiky nejčastjěších jmen. Nosí je něco přes 78 tisíc žen (v Prostějově 774) a jejich věkový průměr je 51 roků.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce