Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 4. prosince

Stalo se 4. prosince
04.12.2017 07:47

Dne 4. prosince 1808 po dobytí Madridu zrušil Napoleon Bonaparte inkvizici ve Španělsku. Inkvizice byla právní instituce katolické církve či španělských a portugalských panovníků, která se měla vypořádávat s herezí (kacířstvím). Termín inkvizice ale označuje také i samotné vyšetřování v otázkách víry a mravů, které vykonávala příslušná církevní autorita, tj. biskup, osoba jím k vyšetřování pověřená (tj. inkvizitor) nebo později jednotlivé inkviziční instituce.  

Dne 4. prosince 1904 se narodil akademický sochař Jan Tříska, který žil a tvořil v Prostějově. Ve stejný den, ale v roce 1926, pak zemřel Viktor Ponrepo, majitel prvního stálého kina v Čechách. Rok 1941 - holokaust: do terezínského ghetta dorazil první transport Židů. Dne 4. prosince 1970 spadl Král smrků v Boubínském pralese a 4. prosince 1989 byly zrušeny výjezdní doložky, což umožňovalo československým občanům cestovat do nesocialistických zemí pouze s platným cestovním pasem. Dne 4. prosince 1996 byla v USA vypuštěna planetární sonda Mars Pathfinder, která dopravila první vozítko na Mars.

Dnes má svátek Barbora. Ženské křestní jméno Barbora, stejně jako Barbara nebo Bára je řeckého původu. Vzniklo z řeckého slova „barbados“, které se dá přeložit jako „cizinec“ či „cizinka“. Užívá se také ve významu „člověk, kterému nejde rozumět“, vykládá se i jako „brepta“. Stejný význam má i slovo barbar. Barbora je jménem poměrně oblíbeným, je na 53. místě žebříčku nejčastějších jmen, nosí je u nás více než 57 tisíc žen a dívek (v Prostějově 512) a jejich věkový průměr je 22 roků.

A nakonec dvě z množství pranostik, jež se k dnešnímu dni váží - Po sněhu Bára s Mikulášem šla. Nebo - O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře. Jo, a nezapomeňte si dnes uříznout třešňovou větvičku nebo aspoň snítku forsýtie, čili zlatého deště. Pokud vám do Štědrého dne rozkvete, neuschnete. A i kdybyste na podobné pověry nevěřili, budete mít živý květ na ozdobu štědrovečerní tabule. Krásný první adventní týden,

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce