Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 31. května

Stalo se 31. května
31.05.2017 07:39

Dne 31. května byl Jan Nepomucký prohlášen za blahoslaveného. Jan působil od roku 1369 jako veřejný notář v Praze, poté jako hlavní písař a později jako generální vikář pražského arcibiskupa. Boj o obsazení místa opata kláštera v Kladrubech byl zřejmě důvodem jeho uvěznění a mučení, kterému podlehl. Kult svatého Jana Nepomuckého je neodmyslitelně spjat s českým barokem.

Dne 31. května 1892 vypukl v dole Marie na Březových Horách požár a došlo k jedné z největších důlních katastrof ve střední Evropě. V roce 1891 ruský nástupce trůnu Mikuláš položil ve Vladivostoku základní kámen stavby nazvané transsibiřská magistrála, která byla dokončena v roce 1904. A 31. května 1911 byl na vodu spuštěn Titanic.

Dnes je Světový den bez tabáku a svátek má Kamila. Jde o jméno latinského původu z „camilla“, které se překládá jako „osoba vznešeného původu“. Původně toto slovo označovalo chlapce a dívky s právem sloužit v chrámu.

Zdroj a foto: Wikipedie


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce