Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 30. srpna

Stalo se 30. srpna
30.08.2017 07:23

Dne 30. srpna 1873 objevila rakousko-uherská polární expedice vedená Juliem von Payerem a Carlem Weyprechtem souostroví nazvané země Františka Josefa. Jde o souostroví v Severním ledovém oceánu, na severním okraji Barentsova moře a také o nejsevernější část Evropy – mys Fligelyna Rudolfově ostrově se nachází na 81° 51′ s. š. (920 km od severního pólu). Souostroví není trvale obydleno. Je tvořeno 192 ostrovy s celkovou plochou asi 16 134 km². Od západu k východu měří 375 km a od severu k jihu 234 km. Největším ostrovem je Jiřího země s rozlohou 2 741 km². Ostrovy jsou silně zaledněné. Mezi největší ledovce na ostrovech patří Tyndallův ledový příkrov (Wilczekova země), Větrný ledový příkrov (ostrov Grahama Bella) a Moskevský ledový příkrov (Hallův ostrov). Ale - prvním člověkem, který Zemi Františka Josefa objevil a vystoupil na ni, byl vlastně norský kapitán Rennbeck z Hammerfestu v roce 1865. Vzhledem k tomu, že o svém objevu nikoho neinformoval, je za objevitele považována zmíněná rakousko-uherská polární expedice Carla Weyprechta. Jednalo se však o soukromou expedici, a proto se souostroví nestalo součástí Rakouska-Uherska. 

Dne 30. srpna 1918 Fanny Kaplanová spáchala neúspěšný atentát na Vladimíra Iljiče Lenina. Tentýž den, ale v roce 1963, byla mezi Spojenými státy a Sovětským svazem zřízena horká linka. Dne 30. srpna 1953 byla otevřena Zoologická zahrada Brno a v roce 1981 při pumovém atentátu zahynul v Teheránu nově zvolený íránský prezident Muhammad Alí Radžáí spolu s předsedou vlády Muhammadem Džavádem Bahonárem.

Svátek dnes slaví Vladěna. Toto ženské křestní jméno má slovanský původ. Vzniklo zřejmě ze jmen Vladimíra či Vladislava. Stejně jako tato jména je i významem jména Vladěna (také Vladana) „vládkyně”, „vladařka”, „ta, která vládne”. V česku jméno nosí něco málo přes pět stovek žen a dívek a jde o jméno na 284. místě oblíbených jmen podle jmenné statistiky.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce