Dne 30. června 1894 byl v Londýně slavnostně otevřen Tower Bridge přes řeku Temži. Tower Bridge je zvedací most, vedle něj stojí Tower, podle níž se jmenuje. Někdy se nesprávně označuje jako Londýnský most (London Bridge), což je ale ve skutečnosti hned další most proti proudu řeky. Stavba mostu započala roku 1886 a trvala osm let. Na práci se podílelo pět hlavních dodavatelů a 432 dělníků. Na podporu stability mostu byly na říční dno položeny dva masivní pilíře; každý obsahoval více než 70 000 tun betonu. Kostra věží a mostu samotného byla vybudována z více než 11 000 tun oceli a jako obložení mostu na ochranu ocelové kostry i pro vylepšení vzhledu byla použita cornwallská žula a portlandský vápenec.
Dne 30. června 1905 představil Albert Einstein v článku „On the Electrodynamics of Moving Bodies“ teorii relativity. V roce 1908 jsme zaznamenali Tunguskou událost - enormní exploze zničila více než 40 000 stromů v oblasti centrální Sibiře a zdevastovala území v okruhu sedmdesáti kilometrů od epicentra výbuchu na řece Podkamenaja Tunguska. Dne 30. června 1934 začala v Německu Noc dlouhých nožů, během které byl na příkaz Adolfa Hitlera zlikvidován velitelský sbor SA.
Dnes je Den ozbrojených sil a svátek slaví Šárka. Původ ženského křestního jména Šárka není zcela jasný. Dle některých výkladových teorií jde o uměle vytvořené jméno, které bylo odvozeno od skalnatého hřbetu na severozápadním okraji Prahy. Tato oblast se označuje právě jako Šárka a jméno, se kterým se setkáváme již v kronice Kosmase, by pak tedy mělo význam „hřbet”, „návrší”. Jméno Šárka však bývá také dáváno do souvislosti s korsickými slovy „sar”, „sarra”, španělským „sierra” nebo albánským „sharane”. Význam všech slov je „horský hřbet”, „hora”, „skála” nebo „návrší”.
Zdroj a foto: wikipedie
Zpět

