Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 29. září

Stalo se 29. září
29.09.2017 07:12

Dne 29. září 1829 byl v Londýně založen Scotland Yard. New Scotland Yard (často označovaný jen jako Scotland Yard či The Yard) je jméno velitelství Metropolitní policie, která působí na území Velkého Londýna (s výjimkou London Citysamotného). Nachází se ve dvacetiposchoďovém úřednickém bloku podél Brodwaye a Victoria Street ve Westminsteru, asi 450 metrů od Westminsterského paláce. Scotland Yard byl založen 29. září 1842 v ulici Whitehall a důvěrně jej znají především čtenáři detektivek.

Dne 29. září 1902 zemřel francouzský spisovatel Émile Zola a tentýž den o pár let později, v roce 1938, byla podepsána Mnichovská dohoda, v níž bylo rozhodnuto o odstoupení československého pohraničí (Sudet) Německu. Dne 29. září 1941 se Reinhard Heydrich stal zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava. V roce 1954 poprvé vzlétl americký stíhací letoun F-101 Voodoo. A 29. září 1957 došlo k úniku radioaktivity v kombinátu pro zpracování radioaktivních materiálů Kyštym v SSSR. Bývá označován za třetí nejrozsáhlejší radiační havárii po Černobylu a Fukušimě.

Svátek dnes slaví Michal. Toto mžské křestní jméno má hebrejský původ. V Bibli se jménem Micha´el nazýval jeden z apoštolů. Jméno se vykládá jako „ten, který je jako Bůh”, „podobný Bohu”. Michal je zkráceninou jména Michael. U nás se těší značné oblibě. Je na 17. místě ve statistice oblíbených jmen, nosí je přes 123 tisíc mužů a jejich věkový průměr je 32 roků. A ještě pár pranostik nakonec. Padají-li před svatým Michalem žaludy, nastane tuhá zima. Jestli noc před Michalem jasná jest, tedy má veliká zima následovat. Je-li svatý Michal jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle. Hezký den.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce