Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 29. října

Stalo se 29. října
29.10.2017 07:48

Dne 29. října 1787 se v Praze v Nosticově divadle uskutečnila světová premiéra opery Don Giovanni. Don Giovanni, plným názvem Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni, je dvouaktová dramatická opera Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza da Ponte. Světová premiér se konala za účasti skladatele. Námětem je život a smrt svůdníka, známého v literatuře také jako Don Juan. Bývá nazývána „operou oper“, čímž se naznačuje, že jde o jednu z vůbec nejlepších oper, které kdy byly složeny. Objednávku na operu Don Giovanni dostal Mozart během svého pražského pobytu v lednu 1787. Byl zde svědkem velkého úspěchu své předchozí opery Figarova svatba, která ve Vídni naopak propadla. Na opeře Mozart pracoval během následujících měsíců, ale dokončoval ji až po příjezdu do Prahy 4. října 1787. V Praze Mozart navštěvoval také manžele Duškovy, skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželku, pěvkyni Josefínu Duškovou, kteří bydleli v Bertramce na Smíchově, který tehdy ještě nepatřil mezi pražská města.

Dne 29. října 1901 byl v New Yorku popraven Leon Czolgosz, vrah prezidenta Williama McKinleyho. V roce 1918 byl založen Komsomol - Komunistický svaz mládeže. Dne 29. října 1923 vznikla Turecká republika, Mustafa Kemal Atatürk se stal prvním prezidentem. Dne 29. října 1946 v rámci vysídlení sudetských Němců byl z Karlových Varů vypraven poslední transport osob německé národnosti z Československa. A 29. října 1990 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví.

Dnes je Světový den mrtvice. Svátek má Silvie. Ženské křestní jméno Silvie (také Silva) má latinský původ. Vzniklo z latinského slova „silva” s významem „les”. Překladem jména Silva tak je „lesní žena”, „žena z lesa”. V Česku je toto jméno na 176. místě ve statistice oblíbených jmen. Nosí je necelých 8 tisíc žen (v Prostějově 106) a jejich věkový průměr je 34 roků. 

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce