Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 29. května

Stalo se 29. května
29.05.2017 08:12

Dne 29. května 1453 Turci v čele se sultánem Mehmedem II. dobyli Konstantinopol – zanikla Byzantská říše. Konstantinopol byla založena již v 7. století před naším letopočtem jako obec Byzantion. Římský císař Konstantin I. Veliký ji 11. května 330 nechal vysvětit a přejmenovat na Constantinopolis. Vedle Říma se stala druhým hlavním městem Římské říše. Po jejím rozdělení byla hlavním městem Východořímského impéria či později nazývané Byzantské říše a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše. V každém případě měla velkou historii a byla největším a nejbohatším městem středověku. Datum 29. květen 1453 je některými historiky vnímáno jako konec středověku. 

Dne 29. května 1660 se králem Anglie v den svých narozenin stal Karel II. Stuart, což znamenalo návrat Anglie k monarchii. V roce 1855 bylo v tento den zrušeno vězení na Špilberku a v roce 1953 sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay dosáhli jako první lidé vrcholu Mount Everestu.

Svátek má dnes Maxmilián či zkráceně Maxim. Jmenuje se tak 119 mužů a chlapců a jde o 335. nejčastěji používané jméno.

Zdroj a foto: Wikipedie


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce