Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 29. června

Stalo se 29. června
29.06.2017 07:03

Dne 29. června 1868 papežskou bulou Aeterni Patris papež Pius IX. svolal 1. vatikánský koncil. Zahajovací zasedání se konalo 8. prosincetéhož roku. Dne 18. července 1870 byl koncil odročen, nicméně politická situace (konkrétně prusko-francouzská válka) již neumožnila jeho další pokračování. Formálně ukončen byl až v roce 1960. Vlivem náhlého přerušení koncil nestihl projednat mnoho připravovaných otázek, zejména ohledně změn ve struktuře církve, životě kléru apod., kterým se poté věnoval až druhý vatikánský koncil. Z koncilu nakonec vzešly dva dokumenty nemalého významu: dekret o víře Dei Filius a konstituce Pastor aeternus. Zejména tato dogmata se stala na dlouhou dobu předmětem sporů a odmítnutí závěrů koncilu některými teology dokonce vedlo ke vzniku starokatolické církve. 

Dne 29. června 1974 složilaIsabel Martínez de Perón prezidentský slib jako první prezidentka Argentiny. Téhož dne, ale v roce 1976, získaly Seychely nezávislost na Spojeném království. A 29. června 1989 odvysílaly rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky ve svých programem výzvu Několik vět, která odstartovala pád komunistického režimu.

Svátek dnes slaví Petr a Pavel. Pavel je mužským křestním jménem s latinským původem, pochází z latinského „paulus” s významem „malý”, „drobný”, „nepatrný” nebo také „skromný”, stejný význam je přikládán i jménu Pavel. Jméno patří mezi nejoblíbenější, je na 5. místě v žebříčku oblíbených jmen a v současné době jej u nás nosí 207 100 mužů a chlapců.

Křestní jméno Petr má svůj původ v řečtině. Jméno vzniklo z řeckého slova „pétrá” s významem „skála” nebo „kámen”, vykládá se jako „skála”, „skálopevný”, „pevný jako skála”, „tvrdý” apod. V žebříčku oblíbených jmen patří Petrovi 3. místo a jméno nosí u nás v současné době 272 837 mužů a chlapců.

A protože jde o tak oblíbená jména, vztahuje se k dnešnímu dni také hodně pranostik. Zde je pár z nich. Na Petra a Pavla den jasný a čistý, rok úrodný bude jistý. O Petru-li prší, třicet dní déšť se vyprší. Prší-li na svatého Petra a Pavla, bude mnoho myší. Prší-li na svatého Petra a Pavla, urodí se hojně hub. Na svatého Petra Pavla když hrom tříská, hřiby do země zatiská. Petr a Pavel chodí s nůší, kořínky a houby suší. Petr rozsévá houby, Pavel myši, když prší.

Tak uvidíme. Mějte hezký den.

Zdroj a foto: wikipedie


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce