Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 28. listopadu

Stalo se 28. listopadu
28.11.2017 07:43

Dne 28. listopadu 1695 byl v Plzni popraven Jan Sladký Kozina, vůdce rebelů při Chodském povstání. Jan Sladký Kozina se narodil 10. září 1652 v Újezdu u Domažlic a symbolizuje odpor českého lidu proti německému útlaku v tzv. době temna po bitvě na Bílé hoře. Jméno dostal podle statku Kozinec, kde bydlel. Podle pověsti si došel pro svého protivníka Wolfa Maxmiliána Lammingera, svobodného pána z Albenreuthu (řečeného Lomikar), přesně do roka a do dne po své popravě, jak v Plzni předtím předpověděl (předpověď, "Boží súd" a smrt Lomikara tak, jak ji líčí i Jirásek ve svém románu "Psohlavci" souhlasí přesně s historickými daty). V areálu Plzeňského pivovaru Prazdroj je pamětní deskou označeno místo poblíž hlavní brány, kde Jan Sladký těsně před svou popravou oběšením odpočíval. Na jeho paměť byl pojmenován jeden ze střeleckých pluků Masarykových legionářů na Rusi v roce 1917. 

Dne 28. listopadu 1812 skončila bitva na řece Berezině, ve které utrpěly zbytky francouzské armády těžkou porážku při ústupu z Ruska. Dne 28. listopadu 1829 se narodil Anton Rubinstein, ruský pianista, skladatel a dirigent a ve stejný den, ale v roce 1907, spatřil poprvé světlo světa italský spisovatel Alberto Moravia. Dne 28. listopadu 1912 vyhlásila nezávislost Albánie a v roce 1918 bylo Černohorské království sloučeno se Srbskem, černohorský král Nikola I. Petrović-Njegoš byl vyhnán ze země do exilu ve Francii. Dne 28. listopadu 1944 byla naposledy v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau použita plynová komora. A 28. listopadu 1989 v rámci Sametové revoluce a v důsledku demonstrací oznámila Komunistická strana Československa, že umožní konec vlády jedné strany.

Dnes je Mezinárodní den nekupování ničeho. Svátek slaví René. Křestní jméno René má latinský původ. Zpravidla se užívá jako mužské jméno, může však být i jménem ženským (v češtině je jeho typicky ženskou variantou jméno Renée). Jméno René vychází z latinského slova „renatus” s významem „znovuzrozený”. V křesťanství je znovuzrozením člověka myšleno duchovní zrození po křtu. U nás jde o jméno poměrně oblíbené, René je na 160. místě statistiky nejčastějších jmen. Žije u nás něco přes 9 tisíc nositelů tohoto jména (v Prostějově 72) a jejich věkový průměr je 39 roků.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce