Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tisk Stalo se 28. července

 Stalo se 28. července
28.07.2017 07:11

Dne 28. července 1794 proběhl takzvaný Thermidorský převrat, kdy byl popraven Maxmilián Robespierre společně s dalšími jednadvaceti přívrženci, který ukončil vládu teroru za Velké francouzské revoluce. Moc po převratu získala velká buržoazie, kterou zastupovalo direktorium a země poté v srpnu 1795 dostala novou ústavu, která měla revoluci ukončit. Maximilien François Marie Isidore de Robespierre byl francouzský advokát, poslanec Národního shromáždění, významný jakobín a představitel jakobínského revolučního a politického teroru. V roce 1793 se Robespierre, lidem zvaný Neúplatný, stal vůdčí postavou Výboru pro veřejné blaho a získal si velkou popularitu mezi lidem jako nekompromisní stoupenec revolučního teroru, nutného k potření roajalistického odboje doma i k vítězství Francie nad cizími interventy včetně římsko-německého císaře. V čele Výboru rozpoutal hrůzovládu, která zahrnovala mimo jiné masové vraždění politických oponentů. Boj se postupně rozpoutal i mezi jednotlivými frakcemi jakobínů a Robespierre se obrátil také proti svým bývalým nejbližším spolupracovníkům Georgesu Dantonovi a Jacquesu-Reném Hébertovi. Nakonec se však jím rozpoutaný teror obrátil i proti samému Robespierrovi – poté, co ztratil podporu veřejnosti, byl po thermidorském převratu v jakobínské straně 27. července 1794 zatčen a o den později spolu se svými stoupenci a bratrem Augustinem popraven gilotinou na pařížském náměstí Revoluce. Dodnes zůstává Robespierre kontroverzní postavou.  

Dne 28. července 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, začala první světová válka. Téhož dne, ale v roce 1976, se stala největší letecká havárie ČSA na území ČSSR, kdy letadlo Il-18 na lince Praha–Bratislava, po automatickém vypnutí motoru č. 3 z důvodu nesprávné pilotáže, ručním zmatečním vypnutí motoru č. 4 a pokusu o opakované přistání, spadlo do jezera Zlaté piesky u Bratislavy. Zahynulo 70 cestujících a 6 členů posádky, pouze 3 cestující nehodu přežili. Dne 28. července 1869 se narodil fyziolog Jan Evangelista Purkyně. A vzpomeneme ještě na dvě ženy. 28. července 1909 se narodila Aenne Burdová, vydavatelka módních časopisů, mimo jiné u nás kdysi tak vyhledávaného časopisu Burda. A přesně o dvacet let později, 28. července 1929, se narodila manželka prezidenta Johna F. Kennedyho Jacqueline Kennedyová Onassisová.

V Austrálii dnes slaví Den stromů a v Peru Den nezávislosti. U nás slaví svátek Viktor. Toto mužské křestní jméno pochází z latiny. Základem jména je latinské slovo „victor” s významem „vítěz”. Jméno Viktor se tak překládá právě jako „vítěz” nebo „vítězný”. V česku jméno nosí asi 10 89 lidí a jde o 64. nejčastější jméno podle jmenné statistiky.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce