Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 27. září

Stalo se 27. září
27.09.2017 07:50

Dne 27. září 1540 stvrdil papež Pavel III. bulou Regimini militantis ecclesiae jezuitský řád. Tovaryšstvo Ježíšovo (Societas Iesu, hovorově jezuitský řád nebo jezuité) je jeden z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve. Založen byl sv. Ignácem z Loyoly roku 1534. V roce 1773 jej sice papež Klement XIV. na nátlak evropských panovníků zrušil, řád ale fakticky nikdy zcela nezanikl a v roce 1814 jej papež Pius VII. celosvětově obnovil. Jeho členové se nazývají jezuité. V současné době má řád přibližně 20 200 členů. Na území České republiky působí Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Tovaryšstvo Ježíšovo je mužský řád bez paralelní ženské větve, určitou podobnost ale lze nalézt u samostatných ženských řeholních společenství. Jde zejména o kongregace Anglických panen či sester Sacré-Coeur. V Česku působí Anglické panny a také poměrně mladá Společnost sester Ježíšových s několika desítkami členek. Jedinou ženou, která kdy byla do řádu přijata, ovšem jen do nižšího stupně bez složení řeholních slibů, byla španělská infantka Jana Španělská, dcera císaře Karla V. a osobní přítelkyně Ignáce z Loyoly; její příslušnost k řádu však byla chována v přísném utajení.

Dne 27. září 1825 byla otevřena první železnice na světě - George Stephenson vypravil parní vlak mezi městy Stockton-on-Tees a Darlington v Anglii. Ve stejný den, ale v roce 1900, bylo otevřeno Muzeum hlavního města Prahy. V roce 1908 byl vyroben první sériový kus automobilu Ford model T a v roce 1917 zemřel francouzský malíř Edgar Degas. Dne 27. září 1936 byla španělská občanská válka a Francovi falangisté dobyli Toledo. A v roce 1940podepsali zástupci Třetí říše, Itálie a Japonska Pakt tří.

Dnes je Světový den cestovního ruchu a svátek slaví Jonáš. Jonáš je starým hebrejským jménem, které nosil již biblický prorok. Jméno vzniklo z hebrejského slova „jona“ s významem „holub“. V doslovném překladu je tak muž jménem Jonáš holubem. Jméno Jonáš se přeneseně překládá i „volný jako pták“. Jméno navazuje na hebrejské jméno Jónáh, rozšířilo se prostřednictvím řečtiny. Jméno Jonáš v posledních letech získává na oblibě. Nosí je kolem 5 tisíc mužů a chlapců a je na 217. příčce ve statistice oblíbených jmen. Podle posledních údajů je věkopvý průměr nositelů tohoto jména 10 roků.  A nakonec pranostika: Na Kosmu a Damiána studeno bývá zrána. Takže hezký den.

(Zdroj a foto: Wikipedie) 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce