Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 18. května

Stalo se 18. května
18.05.2017 07:03

Dne 18. května byla otevřena budova Národního muzea. Muzeum jako takové vzniklo již dříve, 15. dubna 1818, jako Vlastenecké muzeum. Novorenesanční stavba, tvořící dominantu Václavského náměstí, byla postavena podle projektu architekta Josefa Schulze s centrálním prostorem panteonu. Vyniká výzdobou od umělců generace Národního divadla, především sochařů Bohuslava Schnircha, Antonína Wagnera a Antonína Poppa, a malířů Vojtěcha Hynaise, Václava Brožíka či Julia Mařáka. Zajímavostí budovy je dvaasedmdesát jmen české historie zapsaných zlatým písmem do fasády pod okny.  

Dne 18. května 1899 Stanislav Guth-Jarkovský, Josef Rössler-Ořovský a další založili Český výbor pro hry olympijské. V roce 1910 prošla Země chvostem Halleyovy komety a v roce 1923 bylo zahájeno pravidelné vysílání Československého rozhlasu.

Svátek má dnes Nataša a je Mezinárodní den muzeí.

Zdroj a foto: Wikipedie


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
reklama
banner

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

I prostému kopáči je jasné, že se někde stala chyba

Není to tak dlouho, co jsem tu četla příspěvek o rozkopaných ulicích v našem městě. Chtěla bych se k pisateli připojit. I já jsem se pozastavovala nad tím, že se rozkopaly ulice města ve velkém, to není jen ojedinělá akce, rozkopaná je půlka Prostějova.

zobrazit všechny
Řádková inzerce